Zasady zdrowego uśmiechu

Każdy z nas pragnie, aby posiadać piękne i zdrowe zęby. Niestety, w codziennym pośpiechu zapominamy o podstawowej higienie, a skutki tego niedbalstwa pojawiają się bardzo szybko. Najczęściej powodem odwiedzania dentysty jest próchnica. Okazuje się jednak, że wystarczy kilka nawyków, aby zachować zdrowie naszych zębów.

Sposoby na zdrowe zęby

Podstawą oczywiście jest regularna higiena jamy ustnej. Musimy pamiętać o tym, aby szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczotkowanie zębów pozwala na regularne usuwanie płytki nazębnej (jej nawarstwianie powoduje powstawanie kamienia nazębnego), usuwanie resztek pokarmów z jamy ustnej. Konieczne jest także nitkowanie (wykorzystanie nici dentystycznej sprawia, że usuwamy resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych.

Regularne wizyty u stomatologa

Zasadą numer dwa są regularne wizyty u stomatologa. Przyjmuje się, że przy zdrowych zębach możemy pojawić się u lekarza raz na rok. Podczas wizyty stomatolog wykona przegląd, sprawdzi również stan dziąseł i całej jamy ustnej, wykluczając stany zapalne. Wizyta u lekarza to świetna okazja do zadawania pytań o konkretne produkty do szczotkowania, ochrony zębów.
Ważnym zagadnieniem jest także regularny skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Dzięki temu nasze zęby będą gładsze, a przede wszystkim zdrowsze.
Czwartym istotnym zagadnieniem są zdrowe posiłki – powinny być one bogate w witaminy, sole mineralne, pierwiastki. Znajdziemy je w owocach i warzywach, najlepiej nieprzetworzonych. Warto unikać produktów bogatych w cukry, które mogą oblepiać zęby i przyczyniać się do namnażania bakterii próchnicotwórczych.
Piątą zasadą jest unikanie lub minimalizowanie użycia produktów mogących silnie barwić nasze zęby: czerwonego wina, kawy, herbaty, tytoniu.
Źródło: b-med.com.pl.