Zalety i wady podłóg drewnianych. Co warto wiedzieć?

Piękna, drewniana podłoga w salonie potrafi zrobić ogromne wrażenie. Efekt niezwykłej przytulności, ciepła i chęć chodzenia boso, bo eleganckich deskach, które wydają się jakby dopiero wczoraj zostały przywiezione z lasu? Wielu z nas uwielbia efekt drewnianej podłogi i coraz chętniej, zamiast paneli czy posadzki z kafli, decydujemy się właśnie na podłogi z naturalnego drewna – ten szyk jest niepowtarzalny! Ale czy ten typ wykończenia podłogi ma jakieś wady? I o czym powinniśmy wiedzieć, zanim się na nie zdecydujemy?

Zalety podłóg drewnianych

Podstawowe atuty podłóg z drewna https://cafemagia.pl/topowe-podlogi-na-2021-rok-sprawdzamy-trendy/ to: wysoki wpływ na efekt wizualny pomieszczenia, wrażenie ciepła i przytulnego wnętrza oraz długowieczność. Odpowiednio pielęgnowana podłoga z drewna może służyć przez dziesiątki lat. Przeglądając pomysły, dowiemy się też o tym, że zadbana podłoga jest odporna na urazy mechaniczne, nie straszne jej zarysowania, ani wgniecenia i długo zachowuje idealny wygląd. Warto tu również przyjrzeć się lokalnym producentom podłóg drewnianych, np. w kategorii podłogi drewniane Gdańsk znajdziemy firmy, które korzystając z doświadczeń, produkują podłogi na rynek o specyficznym, nadmorskim klimacie, dzięki czemu podłogi te jeszcze dłużej utrzymują swoją trwałość.

Drewno wykorzystywane do produkcji podłóg ma tutaj duże znaczenie: niektóre gatunki drzew jak np. dąb czy odmiany egzotycznego charakteryzują się najwyższą wytrzymałością ze wszystkich. Do zalet takich podłóg należy również dodać fakt, że dzięki właściwemu cyklinowaniu, lakierowaniu i obróbce wzmacniającej siłę drzewa, można je zastosować w pomieszczeniach, w których obciążenie na metr kwadratowy będzie bardzo wysokie. Biura, salony, łazienki, kuchnie.

Wady podłogi drewnianej i rzeczy, na który warto uważać

Skoro podłogi z drewna są tak wytrzymałe, to jakie mogą mieć wady? Mimo wyjątkowej jakości ich współczesnej produkcji, renomowanych producentów drewno samo w sobie jako materiał budowlany ma pewne minusy, o których warto wiedzieć. Zadbane i pielęgnowane – będzie służyć wiele lat, ale zostawione samemu sobie, może zacząć szybciej matowieć, odbarwiać się, czy łapać wilgoć z otaczającego go pomieszczenia. Specjaliści od podłóg (tu podpowiemy dział podłogi drewniane Trójmiasto, ale to samo powiedzą też inni z pozostałych regionów Polski) zwracają uwagę na to, by:

Regularnie dbać o olejowanie podłóg drewnianych, bo to pozwala na ich ochronę przed wilgocią

Pilnować odpowiedniej temperatury mieszkania. Gdy jest za sucho lub zbyt wilgotno, drewno z podłogi drewnianej może się zacząć odkształcać i tworzyć nieestetyczne szczeliny czy wygięcia

Dostosować poziom wilgotności mieszkania tak, by był „po środku”, bez gwałtownych skoków, które wpłyną na odkształcanie się drewna

Zabezpieczać podłogi czymś co wzmacnia odporność na zarysowania i nie przesuwać po podłodze ciężkich, nieregularnych mebli (mogą zostać rysy)
Podsumowując, podłogi drewniane to świetny pomysł na dopełnienie aranżacji stylowego wnętrza, ale wybierając je należy zwrócić dużą uwagę na ich wytrzymałość, warunki wilgotności mieszkania i to, czy na pewno miejsce do ich zastosowania będzie się zgrywało z charakterem użytkowania przestrzeni. Dowiedz się więcej o remontach i pracy m.in. hydraulika na https://weareonline.pl/jakie-narzedzia-sa-niezbedne-dla-hydraulika/.