Zadbaj o swoje finanse

Jeśli pracujesz lub pracowałeś w Niemczech, to warto zadbać o swoje finanse i pomyśleć o odzyskaniu swoich pieniędzy. Osoby, które wychowują też dziecko, mogą to uczynić poniekąd podwójnie: ubiegając się o zwrot podatku i o zasiłek rodzinny.

Postaraj się o zwrot podatku

Żeby uzyskać zwrot podatku, potrzebny będzie przede wszystkim komplet dokumentów potwierdzających zatrudnienie na terenie Niemiec. Jeśli od naszego zatrudnienia minęło trochę czasu, wcale nie musi to oznaczać, że wszystko stracone. O odzyskanie podatku w Niemczech bowiem możemy zabiegać 4 lata wstecz. Mamy więc czas, żeby zmobilizować się i przystąpić do działania, czyli do złożenia stosownego wniosku.

Naprawdę warto to zrobić!

Szybko przekonamy się, że naprawdę warto trochę powalczyć o nadpłacone pieniądze, które przyjemnie zasilą nasze portfele. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie zająć się tą sprawą, przekażmy ją do zaufanego biura, które na podstawie powierzonych im dokumentów wypełni odpowiedni wniosek i przekaże go do niemieckiego urzędu. Będzie także czuwało nad przebiegiem całej sprawy.

Pieniądze na dziecko

Natomiast rodzice czy opiekunowie prawni, wychowujący dziecko lub dzieci, pracujący na terenie Niemiec mogą ubiegać się także o Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny. Dotyczy to również osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą w Niemczech. Warunkiem przyznania Kindergeld jest przepracowanie w ciągłości co najmniej 183 dni na terenie Niemiec.

Wysokość Kindergeld w 2017

Naprawdę warto jest pochylić się nad zasiłkiem rodzinnym z Niemiec. W każdym domu przydadzą się dodatkowe pieniądze. Kindergeld w 2017 roku wynosi:

  • 192 EUR – na pierwsze i drugie dziecko;
  • 198 EUR – na trzecie dziecko;
  • 223 EUR – na czwarte i kolejne dziecko.