Zabiegi chirurgiczne w obrębie szczęki

W Polsce coraz większa ilość pacjentów kwalifikowana jest do stomatologicznych zabiegów chirurgicznych. Zazwyczaj przeprowadza się je w sytuacji całkowitego objęcia zęba przez chorobę oraz w przypadkach, kiedy jego obecność jest zagrożeniem dla innych zębów. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Zabiegi chirurgiczne w stomatologii – wskazania

Wskazanie do zabiegu chirurgicznego pojawia się po wstępnych oględzinach konkretnego elementu szczęki. Zabieg może być sugerowany w przypadku wycięcia ósemek, ale też w przypadku wstawania implantów zębów. W każdym przypadku pacjent pytany jest również o ogólny stan zdrowia. Istnieją poważne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów tego typu – najczęściej w przypadku, kiedy pacjent choruje na obniżoną krzepliwość krwi czy też na choroby takie jak cukrzyca czy AIDS. Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu chirurgicznego może być również ciąża u kobiety. Każdy z tych przypadków powinien być jednak rozpatrywany indywidualnie.

Chirurgia stomatologiczna to zabiegi przeprowadzane przez zawodowych chirurgów szczękowych. W odróżnieniu od klasycznego stomatologa specjalista ten nie tylko doskonale zna sposoby na uzupełnianie ubytków w szczęce czy też usuwanie zębów, kiedy niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Chirurg szczękowy pomaga w nagłych wypadkach: kiedy szczęka jest uszkodzona w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. samochodowego. Jego pomoc może okazać się niezbędna podczas zabiegów rekonstruujących twarz. Chirurgia stomatologiczna często podejmuje się zabiegów związanych z wyglądem estetycznym zębów, jednak nie należy mylić jej ze stomatologią estetyczną.

Czy chirurgia stomatologiczna obejmuje zabiegi bezpieczne dla pacjenta?

Chirurgia stomatologiczna to zazwyczaj zabiegi skomplikowane, przeprowadzane pod znieczuleniem miejscowym lub narkozą. Kiedy zabieg wymaga wykonywania kolejnych etapów w odstępie czasu pacjent zmuszony jest do odbycia kilku wizyt. Zabiegi przeprowadzane są w komfortowych gabinetach stomatologicznych, a sam lekarz ma zazwyczaj do pomocy wykwalifikowany personel, m.in. pielęgniarki stomatologiczne.

Podczas zabiegów chirurgii stomatologicznej stale monitorowany jest stan pacjenta, bez względu na to, czy jest on poddany narkozie czy podane zostało wyłącznie znieczulenie miejscowe.

Źródło: Chirurgia stomatologiczna Olsztyn.