Wybieramy pierwszy rower szosowy

W sklepach rowerowych miłośnicy kolarstwa, zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego, zjadą dziś spory wybór sprzętów takich jak rowery szosowe. Oczywiście najbardziej zainteresowanymi tego typu rowerami są sportowcy uprawiający kolarstwo hobbystycznie a nawet zawodowo, jednakże zdarza się, że zwykli rowerzyści również stawiają na taki sprzęt. Można dzięki niemu mieć znacznie lepsze osiągi w kwestii szybkości. W jaki sposób wybrać dla siebie pierwszy rower szosowy? Nie musi to być od razu sprzęt najdroższy, z najwyższej półki, który doceni jedynie zawodowiec. Na rynku jest wiele ciekawych i stosunkowo niezbyt drogich modeli, które sprawdzą się na pierwsze kilometry pokonane takim typem roweru.

Cena roweru szosowego

Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że rowery szosowe są znacznie droższe niż górskie czy miejskie z podobnej półki. Przede wszystkim wynika to z faktu, że model szosowy jest produkowany w ten sposób, by mieć większą wytrzymałość. Podczas jazdy musi przecież znieść ogromne naciski związane z szybką jazdą w połączeniu z masą kolarza. Z tego względu wyprodukowanie szosowego dwukołowca wiąże się z większymi kosztami. Za nieco powyżej 3000 zł można już jednak kupić dobry rower szosowy, którego waga również jest zadowalająca. Takie modele z pewnością spełnią swoje zadanie i pozwolą osiągnąć wymarzoną prędkość podczas pokonywania szos. Będą także idealne dla amatorów długich dystansów.

Dobór ramy

Właściwy wybór ramy to kwestia kluczowa przy kupnie sprzętów, takich jak rowery szosowe. Ostateczna decyzja będzie zależała od wzrostu osoby użytkującej rower. Podejmuje się ją na podstawie długości nogi. Jeżeli dokonamy kupna zupełnie na chybił trafił lub po prostu na oko, szybka jazda w pochylonej pozycji może być bardzo niekomfortowa, a na dłuższą metę po prostu niemożliwa. We właściwym doborze ramy pomogą nam specjalne tabelki, które można znaleźć w sieci na portalach tematycznych. Oczywiście wszelkich rad powinien nam także udzielić konsultant w sklepie z rowerami. Nawet podczas zakupów przez internet kwestia wyboru ramy nie powinna stanowić większej trudności. Wystarczy zmierzyć swoją nogę od krocza do podłogi. Na tej podstawie z pewnością dokonamy prawidłowego zakupu. Dla większej pewności, przed zakupami przez internet, można wybrany model „przymierzyć” w sklepie stacjonarnym. Następnie taki sam rower kupuje się w sieci, ponieważ tam różnica w cenie może być znaczna i być może uda się dostać dobry rower szosowy nawet o kilkaset złotych taniej niż stacjonarnie.