Własne mieszaknie

Ceny wynajmu ostatnio drastycznie wzrastają, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na zakup swojego mieszkania, bądź to swojej działki pod budowę nowego domu. W obecnych czasach nie jest to aż takie trudne, ponieważ istnieją kredyty hipoteczne. Jednakże przed podjęciem decyzji, powinniśmy wziąć parę czynników pod uwagę.

Dom czy mieszkanie?

Pierwszym podstawowym pytaniem jest, gdzie chcemy mieszkać, bo wiadomo, że ceny będą się różnić. Co jest lepsze? Co wybrać tak by nam było dobrze? Mieszkanie w terenie podmiejskim, mały ogródek? Czy duże mieszkanie, gdzieś w pobliżu centrum miasta?

Tutaj należy wziąć pod uwagę własne preferencję. Na pewno jeśli mamy lub myślimy o większej rodzinie, teren podmiejski jest dla nas idealny. Jest spokojniejszy, mniejszy ruch, to większe bezpieczeństwo, z drugiej strony grunty inwestycyjne są droższe i często trzeba zbudować dom od podstaw, co generuje i czas, i pieniądze.

Jeśli zależy nam na czasie, lepiej jest zainwestować w mieszkanie w mieście. Dodatkowym plusem takiej inwestycji jest mniejszy koszt całości. Zaletą tej opcji jest również lokalizacja. Mieszkanie w mieście to bliskość wielu punktów, między innymi: marketów, siłowni, punktów rozrywki, punktów usługowych. Co ułatwia życie.

Skąd wziąć pieniądze?

Oczywiście, kiedy już zdecydujemy się na najlepsze dla nas rozwiązanie musimy zaopatrzyć się w pieniądze czy to na grunty inwestycyjne, czy to na mieszkania.

Najlepszym rozwiązanie jest oczywiście bank, ponieważ mało kto z nas może sobie pozwolić na zapłatę całość ze swoich środków. W przypadku kredytów hipotecznych musimy mieć wkład własny, zaś zwykłe pożyczki gotówkowe nie są tak wysokie, by pokryć całość naszej inwestycji. Rzecz jasna w kredycie hipotecznym też musimy mieć wkład własny, lecz waha się on w granicach 10-20%, a dodatkowo możemy rozłożyć sobie go na bardzo długi okres, mogąc sobie pozwolić na mniejsze raty. Niestety, dłuższy okres, niby mniejsze raty, lecz koszty kredytu są większe. Z drugiej strony najważniejsza jest realizacja naszego celu.

Wszystko zależy od nas

Jest bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o rynek nieruchomości, więc oczywiście warto inwestować. Jednak wybór odpowiedniej dla nas inwestycji czy to w mieszkania, czy grunty inwestycyjne pod budowę, czy kredyt hipoteczny, czy pożyczka gotówkowa, to wszystko zależy od nas i warto przed podjęciem decyzji, dopasować jak najbardziej do siebie rozwiązanie, tak by sprawdzało się ono nam na długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – grunty inwestycyjne