Właściwości zdrowotne i zastosowanie czystka

Ziele czystka jest jednym z tych ziół, któremu przypisuje się wiele właściwości leczniczych. Ten ozdobny krzew, pochodzący ze wzgórz Krety jest jedną z tych roślin, które najsilniej wspomagają układ odpornościowy człowieka. Przede wszystkim zaś, hamuje rozwój stanów zapalnych w organizmie.

Oczyszczanie z toksyn

Napar z liści czystka słynie głównie z tego, że usuwa z organizmu zbędne toksyny. Między innymi dlatego najbardziej poleca się go spożywać w porze jesienno – zimowej, ponieważ pozwala skutecznie ochronić ciało przed występowaniem stanów zapalnych. Poza tym, róża skalna ma działanie przeciwutleniające oraz zapobiega występowaniu raka. Czystek polecany jest głównie tym osobom, które zmagają się z różnymi alergiami, czy cierpią na nawracającą grzybicę. Dodatkowo, może okazać się skuteczny przy zwalczaniu takich dolegliwości jak: łuszczyca, trądzik, czy łupież.

Nie można zakwestionować tego, że regularnie spożywany czystek doda organizmowi niezbędnej energii. Należy zaznaczyć, że tak naprawdę, czysta w żaden sposób nie da się przedawkować, także jego stosowanie jest w pełni bezpieczne. Dowiedziono, że napar z czystka zapobiega powstawaniu miażdżycy oraz hamuje rozwój tak zwanego “złego cholesterolu”. Na dodatek, czystek chroni naczynia krwionośne, a także rozpuszcza już powstałe zatory oraz zakrzepy. Dzięki temu, można zauważyć, że poza działaniem profilaktycznym, wykazuje również działanie lecznicze. Czystek zalecany jest również do inhalacji, u osób które cierpią na nawracające choroby układu oddechowego.

Czystek działa także wybielająco na szkliwo, co oznacza, że może sukcesywnie zastąpić powszechnie dostępne płyny do płukania ust. Dowiedziono także, że czystek może być stosowany przy łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. W związku z tym, warto regularnie zażywać czystek, jeśli borykamy się z którymś ze wskazanych stanów chorobowych. Najlepiej będzie zakupić go w sprawdzonych miejscach, takich jak na przykład sklep online zdrowie to lubię, gdyż to da gwarancję kupna zioła leczniczego wysokiej jakości.

Jak wykorzystać czystek na co dzień?

Najbardziej popularną formą spożywania czystka na co dzień jest wypijanie naparu, a więc herbaty. Nie jest to skomplikowane, ponieważ wystarczy jedną łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem i następnie zostawić pod przykryciem na około 15 minut. Odcedzony napar dobrze będzie posłodzić miodem bądź dodać do niego cytrynę. Sam wywar należy pić małymi łykami, przed pójściem spać.

Czystek jest dostępny również pod postacią tabletek, a także jako roztwór do płukania gardła. Z kolei, na problemy dermatologiczne można wybrać krem z czystka.

Czystek jest jednym z tych ziół, które doskonale działają na organizm, nie wywołując jakichkolwiek skutków ubocznych, w związku z czym może być również zażywany przez kobiety w ciąży oraz przez matki karmiące. Zioło to idealnie wpłynie na kondycję organizmu, co ma znaczenie zwłaszcza u osób, które zmagają się z przewlekłym zmęczeniem. Warto korzystać z prozdrowotnych właściwości czystka.