Wanna prostokątna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wanna to niewątpliwie bardzo waży element wystroju łazienki. Na rynku dostępnych jest jej mnóstwo rodzajów i kształtów. Jednym z nich jest prosta i zarazem funkcjonalna wanna prostokątna. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Materiał, z jakiego została wykonana

Dostępne na rynku wanny prostokątne dzielą się na różne rodzaje przez wzgląd na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wśród nich najpopularniejszymi są:
– wanny akrylowe, które swoją sławę zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie; charakteryzują się dobrą izolacją termiczną, jednak ich wadą jest jednak podatność na ewentualne zarysowania;
– wanny stalowe, których największą zaletą jest wytrzymałość (klientów często jednak odstrasza ich wysoka cena);
– wanny żeliwne, wytrzymałe niemal w takim samym stopniu jak ich stalowe odpowiedniki; jednak w przypadku tańszych modeli, przy produkcji których użyto niskiej jakości emalii, mogą powstawać zarysowania i odpryski;
– wanny drewniane, co raz bardziej popularne przez wzgląd na aspekty ekologiczne; większość z nich posiada specjalną antybakteryjną powłokę, dzięki której kąpiel jest w pełni bezpieczna i higieniczna.

Rozmiar wanny prostąkątnej

Wybierając odpowiedni rozmiar wanny należy przede wszystkim wziąć pod uwagę metraż łazienki. W ofertach producentów można znaleźć wanny o długości nawet 200 cm, jednak najbardziej popularnymi modelami są te mające ok 170 – 180 cm. Dla posiadaczy bardzo małych łazienek przeznaczone są tak zwane brodzikowanny o długości zaledwie 120 cm. Należy jednak pamiętać, że wanny prostokątne o tak małych wymiarach są także płytsze; standardowe modele mają z reguły głębokość około 40 – 50 cm, natomiast ich pomniejszone wersje zaledwie 30 cm. Dla osób o znacznych ograniczeniach przestrzennych jest to często jedyne możliwe rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku malutkich łazienek w mieszkaniach w blokach.

Dodatkowe wyposażenie

Wiele wanien posiada także dodatkowe akcesoria, które mają za zadanie uczynić kąpiel bardziej komfortową. Prym wśród nich bez wątpienia wiodą dysze służące do hydromasażu. Ilość dysz oraz ich rozmieszczenie może być różne – jest to kwestia indywidualna producenta. Co więcej, niektóre wanny posiadają specjalne zagłówki umożliwiające wygodne położenie się w wodzie bez konieczności zamaczania głowy. W sprzedaży można także znaleźć wanny przystosowane do osób starszych i niepełnosprawnych – są one wyposażone w siedziska, które znacznie ułatwiają osobom ograniczonym ruchowo korzystanie z wanny. Należy jednak pamiętać, że wszelkie dodatki wpływają na cenę wanny – najprostsze modele bez żadnych akcesoriów są najtańsze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie 1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne