W jaki sposób radzić sobie z chorobami u zwierząt domowych

Zdecydowana większość właścicieli kotów pragnie dla swoich zwierząt wyłącznie tego, co najlepsze. Niemniej jednak – nawet pomimo najlepszych, najszczerszych chęci – bardzo często nie jesteśmy w stanie ustrzec naszego ulubieńca przed różnego rodzaju dolegliwościami. Oto najczęstsze choroby diagnozowane u kotów w różnym wieku.

SUK – syndrom urologiczny kotów

Jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego jest syndrom urologiczny kotów (w skrócie SUK). Wśród pierwszych objawów opisywanej dolegliwości wymienić należy krwawy mocz oraz bolesność przy jego oddawaniu. Przyczyną opisywanego schorzenia jest głównie nieprawidłowa dieta zawierająca zbyt duże ilości fosforu i magnezu, jakie również zbyt wysoka masa ciała oraz niewystarczająca ilość wypijanej przez kota wody.

Kamienica i niewydolność nerek

Wśród najczęściej występujących chorób nerek wymienia się przede wszystkim kamienicę oraz niewydolność nerek. W przypadku kamienicy przyczyną wystąpienia choroby jest z reguły zła dieta, często składająca się wyłącznie z suchego pokarmu niskiej jakości. Do niewydolności nerek dochodzi natomiast na skutek zatrucia. Niekiedy dolegliwość jest efektem predyspozycji genetycznych lub chorób przebytych w przeszłości, a także wybranych typów medykamentów.

Choroby zębów

Dolegliwości ze strony uzębienia dotykają zdecydowanej większości kotów. Niemniej jednak choroby zębów najciężej przebiegają u kotów starszych, gdyż wiążą się ze zdecydowanie większą bolesnością, niż w przypadku młodszych czworonogów. W związku z powyższym koci seniorzy bardzo często mają obniżony apetyt.

Otyłość i cukrzyca

Każdy właściciel kota doskonale wie, że jego ulubieniec – zdecydowanie bardziej od kociej karmy – lubi jedzenie przygotowane z myślą o potrzebach człowieka. Niestety, spora część osób ulega kocim zachciankom i chętnie dzieli się swoim posiłkiem z czworonogiem. A to błąd, który stanowi najszybszą drogę do otyłości, co z kolei przyczynia się do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, krwionośnego oraz kostnego.

Warto zaznaczyć, że w razie wystąpienia jakichkolwiek, niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie badania, zdiagnozuje jednostkę chorobową oraz dobierze sposób leczenia. Nierzadko konieczna jest również zmiana diety. Na szczęście w sklepach dostępne są różnego rodzaju karmy weterynaryjne, stworzone z myślą zwierzętach cierpiących na daną jednostkę chorobową.