Teowniki stalowe i aluminowe oraz ich zastosowanie

Teowniki to bardzo popularny rodzaj listew, które – jak sugeruje nazwa – w przekroju mają kształt litery T i właśnie dzięki temu mają one bardzo szerokie zastosowanie w wielu wnętrzach.

Teownik – krótki opis oraz zastosowanie

Ze względu na swój kształt teowniki mają wiele zalet i szerokie zastosowanie w każdym budynku. Najczęściej jednak są stosowane jako łącznik między różnymi typami podłóg np. płytkami i panelami. Dzięki nim, podłoga nie tylko zyskuje estetyczny wygląd, ale przede wszystkim jest bezpieczna. Na jakiej zasadzie to działa? Jego pionowa część rozdziela dwie różne nawierzchnie, natomiast ta pozioma, zakrywa powstającą przerwę, nadając podłodze elegancki wygląd. Kolejną zaletą teowników jest to, że listwy tego typu zakryją ewentualne niedoskonałości, które czasami powstają w wyniku montażu lub np. nierównego przycięcia płytek podłogowych. Różne typy posadzek różnią się nie tylko wyglądem, ale nieraz też wysokością, co nie tylko wygląda niekorzystnie, ale jest też niebezpieczne. Zastosowanie listwy tego typu pomoże i tutaj, bo pozwoli to na uzyskanie bezpiecznego przejścia, bez dużej różnicy poziomów. Teowniki mogą być stosowane do każdego typu podłóg, a ze względu na to, że mamy do wyboru te wykonane ze stali nierdzewnej lub te z aluminium – z łatwością uda się dobrać odpowiednie, które będą pasować do pomieszczenia. Ostatnią zaletą tego typu listew jest łatwy montaż, ponieważ w tym celu używa się silikonu lub kleju. Pełna oferta teowników dostępna na https://pawotex.com/teowniki/ .

Teownik aluminiowy czy teownik stalowy?

Jak było wspomniane wyżej, możemy dostać teowniki wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Na czym więc polega różnica między nimi? Teownik aluminiowy, charakteryzuje się trwałością niemalże taką samą jak ten ze stali, z tą różnicą, że jest on dużo lżejszy niż teownik ze stali nierdzewnej. Może być więc stosowany na nawierzchnie różnego typu, a ze względu na to, że aluminium odporne jest na korozję, teowniki aluminiowe z powodzeniem można stosować w pomieszczeniach narażonych na duże działanie wilgoci np. w kuchniach czy łazienkach. Teownik aluminiowy anodowany znajdzie swe zastosowanie również na zewnątrz, ponieważ ze względu na anodowanie (czyli położenie na jego powierzchni specjalnej warstwy zabezpieczającej) staje się on jeszcze bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Można jeszcze dodać, że to właśnie dzięki anodowaniu mamy możliwość wyboru teowników aluminiowych w różnych wersjach kolorystycznych. Teownik stalowy będzie niezastąpiony wszędzie tam, gdzie nawierzchnia narażona jest na intensywną eksploatację, a co za tym idzie – jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli więc potrzebujemy trwałego łącznika do podłóg np. w holu hotelowym, w sklepie czy na klatce schodowej, to stal będzie idealnym rozwiązaniem. Teownik ze stali nierdzewnej wykonany z najwyższej jakości materiałów, a do tego bardziej odporny na korozję, nie tylko nada pomieszczeniom estetyczny wygląd, ale też ochroni szczelinę przed wilgocią oraz uszkodzeniami. Teowniki stalowe możemy dostać w dwóch wersjach – polerowane oraz szczotkowane. Te pierwsze mają niezwykły połysk, drugie natomiast są w matowym odcieniu.

Zobacz pełną ofertę teowników na stronie producenta Pawotex – https://pawotex.com/katalog/