Telewizor 4K – podstawowe rzeczy, które musisz wiedzieć

Gdy tylko pojawiły się telewizory oparte na nowoczesnej technologii 4K, wzbudziły one duże zainteresowanie. Niemniej jednak przez długi czas nie były dostępne dla większości kupujących, gdyż ich ceny szybowały naprawdę wysoko. Obecnie sytuacja wygląda już inaczej – telewizory 4K w dobrej jakości można kupić już za mniej więcej 2000 złotych.

W tym artykule zostaną poruszone takie kwestie jak:

  • Co to jest technologia 4K?
  • Dlaczego warto kupić telewizor 4K?
  • Jaki telewizor 4K wybrać?

Co to jest 4K?

4K to ogólny termin, który odnosi się do tego, jaką rozdzielczość ma telewizor oparty na tej technologii. Liczba pikseli w poziomie – czyli w poprzez obrazu – jest w tym przypadku zbliżona do 4000. Określenie to nawiązuje również do tego, że w sprzęcie o rozdzielczości 4K mamy do czynienia z mniej więcej 4 razy większą liczbą pikseli w porównaniu z Full HD (rozdzielczość 1920 × 1080) – jest to odpowiednio 8 milionów vs. 2 miliony pikseli. Na rynku istnieją jednak różne odmiany telewizorów 4K. Przykładowo w kinach korzysta się z rozdzielczości 4096 × 2160 (4K DCI), podczas gdy w przypadku telewizorów wykorzystuje się wariant 3840 × 2160 (4K UHD).

Telewizor 4K – dlaczego warto go kupić?

Jak już wspomniano, w przypadku telewizorów 4K mamy do czynienia z 4 razy większą liczbą pikseli niż w sprzęcie opartym na obecnym standardzie, jakim jest Full HD. Przekłada się to na znacznie ostrzejszy i bardziej szczegółowy obraz. Różnicę tę najlepiej widać na ekranie o dużej przekątnej. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Aby dostrzec i w pełni docenić tego typu szczegóły, przy telewizorze 4K powinno się siedzieć bliżej – gdyż piksele są liczniejsze i mniejsze. Aby wyliczyć optymalną odległość, w jakiej należy usiąść, przyjmuje się zasadę: 2,1 cm odległości od telewizora na każdy cal jego przekątnej.

Zastanawiasz się, jaki telewizor kupić, ale wahasz się przed wyborem 4K? Cóż, możemy powiedzieć tak: jeśli masz na to środki, to na pewno warto zdecydować się na zakup takiego sprzętu, gdyż 4K to technologia przyszłości. Po jakimś czasie zapewne wyprze ona całkowicie dotychczasowe Full HD. Tego typu „wymiany” na lepszy wariant regularnie zachodzą w świecie nowoczesnych technologii. Wystarczy tu choćby spojrzeć np. na to, co stało się z monitorami CRT i ich rozdzielczościami 800 × 600 oraz 1024 × 768. Poza tym aktualnie ceny telewizorów 4K zmalały i aby cieszyć się tym nowoczesnym sprzętem, nie trzeba płacić wiele więcej niż za standard Full HD.

Jaki telewizor 4K wybrać?

Obecnie najbardziej popularnym modelem jest telewizor 4K z ekranem LED-owym. Jeśli masz pewne preferencje co do tego, w jaki sposób będziesz najczęściej wykorzystywać ten sprzęt, zwróć uwagę na jego konkretne parametry techniczne. W przypadku gdy chcesz z przyjemnością oglądać filmy i seriale, na pewno umożliwią Ci to wysoki kontrast i bogata paleta barw. W takiej sytuacji warto rozważyć telewizor 4K z HDR (high dynamic range), który dostarczy bardziej jakościowego obrazu. Jeżeli zaś do telewizora chcesz podpiąć konsolę do gier, weź pod uwagę wartość input lag. Najlepiej, aby była ona jak najniższa, dzięki czemu podczas rozgrywki nie wystąpią opóźnienia między wciśnięciem przycisku na kontrolerze a tym, co dzieje się na ekranie.

W technologii 4K powstaje obecnie coraz więcej filmów i seriali oraz materiałów na YouTubie. Nowe konsole do gier także obsługują tę rozdzielczość. Warto więc nabyć telewizor oparty na tej technologii i cieszyć się obrazem w zupełnie nowej jakości. Bogatą ofertę telewizorów 4K znajdziesz pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/tv-i-video-telewizory-257732?format-hd=4K%20UHD.