Skarpetki dla małych sportowców

Sport to zdrowie i na pewno każdy się z tym stwierdzeniem zgodzi. Istotne jest, aby rodzice dbali o zdrowy tryb życia swoich dzieci i od najmłodszych lat zachęcali je do aktywności fizycznej, a wręcz wprowadzali takie zajęcia w życie dziecka. Małe dzieci uwielbiają zabawy z piłką lub inne wymagające dużo ruchu zajęcia. Z biegiem lat, mając już we krwi pasję do sportu, wiele dzieci wyrasta na małych sportowców.

Jak wiadomo, dziecko jest jeszcze delikatne, bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy, a jego skóra i całe ciało jest narażone na czynniki zewnątrzne znacznie bardziej niż jest to w przypadku dorosłego. Dorośli mają za zadanie chronić swoje dzieci przed nieprzyjemnymi sytuacjami i kontuzjami,  zwłaszcza tymi, które mogą przydarzyć się podczas uprawiania sportu.

Jak przygotować dziecko do ćwiczeń?

Żeby odpowiednio przygotować swoje dziecko do uprawiania sportu, niezależnie od tego, jaka to będzie dyscyplina – zadbaj o dobre buty.  Każda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami co do ubioru i obuwia, dlatego warto dobrać obuwie do konkretnej gimnastyki, bowiem inne buty będzie potrzebował mały piłkarz, a inne przydadzą się do biegania.

Jednak nie mniejszą rolę pełnią tutaj skarpetki. Skarpetki są bardzo istotnym elementem w outficie sie dla małych sportowców, a zwłaszcza chłopców. Dobrze dobrane skarpetki chłopięce chronią przed urazami w obręgie stawu skokowego dziecka, a jak wiadomo kości i mięśnie małego chłopca nie są jeszcze tak wyćwiczone i wytrzymałe jak w przypadku dorosłego.

Niezależnie od dyscypliny sportowej – kostka powinna sztywno leżeć w bucie i nie uciekać na wszystkie strony. Swoje zadanie spełnią tutaj odpowiednie sportowe buty, a zaraz za nimi do prawidłowej postawy przyczyniają się skarpetki. Rodzice często stawiają na modele skarpetek chłopięcych przeznaczonych stricte do uprawiania sportu. Cechują się one budową anatomiczną, czyli dopasowane są do prawej i lewej stopy (nie tak jak w przypadku skarpetek na co dzień, w których obie są jednakowe i jest bez znaczenia, którą skarpetkę założymy na  prawą czy lewą nogę).

Takie skarpetki chłopięce są specjalnie wyprofilowane do stóp, dlatego dla młodego sportowca sprawdzą się idealnie.

Jaki jest najlepszy materiał na skarpetki chłopięce sportowe?

Kwestia materiału, z jakiego są wykonane skarpetki także nie jest bez znaczenia. Skarpetki, które tak chętnie nosimy na co dzień – bawełniane, mogą nie do końca spełnić swoją rolę na szkolnym boisku. Wykazują one wysoką chłonność wilgoci, a w połączeniu z wysiłkiem i siłą rzeczy, spoconą stopą, nie będą rewelacyjną opcją na trening. Chłopcy mogą wówczas skarżyć się na podrażnienia i odparzenia spowodowane kilkugodzinnym przebywaniem w spoconej skarpecie.

Rozwiązaniem idealnym wydają się być tutaj skarpety bawełniane (czyli wciąż z naturalnego włókna), ale z domieszką około kilkunastu procent włókien syntetycznych. Taki właśnie skład skarpetek chłopięcych pomoże w odprowadzeniu wilgoci i spowoduje, że stopa małego sportowca będzie sucha – umożliwi to komfort podczas wielogodzinny treningów czy biegania, a dziecko nie będzie narażone na odparzenia i inne niemiłe przygody.