Rodzaje wanien i różnice między nimi

Wybór wanny do łazienki wydaje się zadaniem dość błahym, jednak nie należy go ze względu na to lekceważyć. Nie liczy się tu bowiem tylko funkcjonalność, ale również wygląd – od wyglądu samej wanny w dużej mierze zależy to, jak będzie prezentowała się cała łazienka. Jakie są więc rodzaje wanien i ich cechy charakterystyczne?

Niewielkie wanny narożne

Wanny narożne najczęściej przeznaczone są do niewielkich łazienek, jako że ze względu na swoją budowę nie zajmują wiele miejsca. Najczęściej są one półokrągłe, jednak równie często można spotkać wanny prostokątne czy nawet asymetryczne. Skupiając się jednak na tych półokrągłych, w przypadku narożnego położenia są one dość opływowe i dobrze prezentują się w większości łazienek. Ich wadą jest jednak to, że niekiedy są nieco mniejsze od zwykłych wanien i nie można się w nich na tyle wygodnie położyć. Mimo to osoby posiadające łazienki o niewielkiej powierzchni chętnie decydują się na zakup wanny narożnej, która nie zajmie całego pomieszczenia, wciąż dając możliwość wygodnej kąpieli.

Wanny prostokątne hitem XXI wieku

Prawdziwym hitem w dzisiejszych czasach są wanny prostokątne, które do pewnego stopnia wyparły popularne jeszcze kilkanaście lat temu wanny owalne. Dobrze pasują one do zabudowy i świetnie prezentują się w każdej łazience, przez co wiele osób decydują się na zakup tego właśnie typu. Co ciekawe, wanny z tej kategorii jedynie sprawiają wrażenie prostokątnych, podczas gdy wewnętrzny kształt wciąż przypomina owal. Oczywiście, nie brak wanien całkowicie prostokątnych, jednak przeważająca ilość jednak taka nie jest. Z czego to wynika? Wanny owalne są znacznie wygodniejsze, można się w nich swobodnie położyć w dowolnej pozycji. Łącząc więc wygodę z doskonałym, uniwersalnym wyglądem powstaje ten unikatowy typ wanien, cieszący się olbrzymią popularnością.

Wanny asymetryczne przeciwnikiem wanien prostokątnych

Oprócz wanien prostokątnych, owalnych i narożnych, można spotkać równie często wanny asymetryczne. Mogą one łączyć cechy wszystkich powyższych, choć najczęściej występują w postaci nierównego wielokąta lub owalu ze ściętymi bokami. Są niezwykłą ozdobą łazienki, zwłaszcza w przypadku wnętrz urządzanych w stylu nowoczesnym, do którego najlepiej pasują. Często można je spotkać w formie narożnej, dzięki czemu zajmują niewiele przestrzeni i wpasowują się również w stylistykę małych łazienek. Podobnie jak wanny prostokątne, często ich kształt zewnętrzny różni się od tego wewnętrznego, który może być bardziej regularny, czasami w sposób wręcz identyczny jak w przypadku wspomnianego wcześniej typu przypominając owal.

Więcej informacji znajdziesz na stronie 1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne