Programy księgowe – jaki wybrać?

Na rynku dostępny jest ogromny wybór programów księgowych, zarówno tych najprostszych, darmowych, jak i bardzo drogich, skomplikowanych, oferujących zaawansowane funkcje. Oczywiście, kiedy potrzebujemy jedynie prostego programu do wystawiania faktur, nie ma sensu inwestować wielkich sum w skomplikowane programy księgowe, dużym przedsiębiorcom z pewnością przydadzą się jednak bardziej zaawansowane funkcje. Poniżej przedstawię i opiszę najpopularniejsze programy księgowe, tak, aby ułatwić zorientowanie się w ofercie i ułatwić porównanie ich funkcji.

Sage Symfonia Finanse i księgowość

Bardzo popularnym programem księgowym jest program firmy Sage Symfonia Finanse i księgowość. Program ten oferuje zaawansowane funkcje księgowe. Przede wszystkim, ułatwia ciągłość rozliczeń dzięki temu, że automatycznie wprowadza nierozliczone transakcje do obrotów rozpoczęcia. Z pewnością program ten dzięki licznym narzędziom analitycznym ułatwia analizę kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Wyniki bardzo czytelnie prezentowane są w postaci wykresów. Możemy użyć tego programu do przygotowania zaawansowanych raportów i zestawień, które później wydrukujemy lub zapiszemy w formacie .pdf. Program automatycznie prowadzi dziennik księgowań, przygotujemy dzięki niemu również zestawienie kontroli płatności VAT. Cena tego programu w rocznej subskrypcji za jedno stanowisko to 990 złotych.

Left Hand Pełna księgowość

Program Left Hand jest programem księgowym podobnym w swoich funkcjach do wcześniej omawianej Symfonii, jednak nieco tańszym. Może on być również wykorzystywany do obsługi procesów magazynowo-handlowych. Co ważne, ponieważ pozwala nam najwięcej zaoszczędzić, możemy wykorzystywać go na nieograniczonej liczbie stanowisk bez dodatkowych opłat. Program ten ułatwi nam wypełnianie e-deklaracji, współpracuje także z GUS, jest wyposażony w zaawansowane schematy księgowe. Program Left Hand Pełna księgowość zintegrowany jest również z systemem skanującym, co znacznie przyspiesza pracę. Przy zakupie pakietu, możemy liczyć na szkolenie z jego obsługi gratis.

Księga Przychodów i Rozchodów PRO

Dwa omawiane wyżej programy księgowe przeznaczone są raczej dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują wsparcia w bardziej zaawansowanych procesach księgowych, finansowych i magazynowych. Takie programy nie są z pewnością niezbędne dla małych firm. W przypadku małych i mikroprzedsiębiorstw, także jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczą proste, tanie programy księgowe. Dobrym jest Księga Przychodów i Rozchodów PRO. Jak sama nazwa wskazuje, to program, który ułatwi nam prowadzenie wirtualnej księgi przychodów i rozchodów. Kontroluje ona rachunki z kontrahentami, pomoże nam również w wypełnianiu deklaracji PIT i VAT. Jest to program bardzo prosty, łatwy w obsłudze, zaletą jest także jego niska cena – około 120 złotych.

Taxmachine – wersja darmowa od OPP

Jeśli prowadzimy małą firmę, na początek może wystarczyć nam darmowa wersja programu Taxmachine. To prosty program księgowo-podatkowy. Umożliwi nam prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego oraz ewidencji VAT. Program pomoże nam w wypełnianiu e-deklaracji, automatycznie generuje deklaracje VAT i wylicza zaliczki na podatek PIT. Pomoże nam także przygotować ewidencję wyposażenia i listę płac. Co ciekawe, program posiada wbudowaną, aktualizowaną listę firm z całej Polski, dlatego nie trzeba każdorazowo wpisywać danych. Jeśli dopiero zaczynamy prowadzić niewielką działalność gospodarczą, warto pobrać ten program, kiedy już będziemy wiedzieli dokładnie, jakich funkcji nam brakuje, możemy zainwestować w kupno innego.