Poznaj błędy popełniane najczęściej przy wyborze ubranek dla niemowląt

Zarówno podczas zakupu, jak i nakładania ubranek dla niemowląt można popełnić przynajmniej kilka błędów na tyle poważnych, że mogą znacząco zaszkodzić małemu dziecku. Które z nich są szczególnie niebezpieczne?

Błąd pierwszy – zbyt wiele warstw

Niemowlę nie jest w stanie zwierzyć się rodzicom ze swoich problemów, oni zaś często nie interpretują wysyłanych przez niego sygnałów prawidłowo. Skrzywiona mina i zimne rączki zwykle są utożsamiane z niedostatecznym komfortem cieplnym. Rodzice nie chcą, aby dziecko przeziębiło się i nakładają mu kolejne warstw ubranek. Zwykle nie są świadomi tego, że takie podejście może być jeszcze bardziej niebezpieczne niż zbyt lekki ubiór.Układ termoregulacji typowy dla niemowlaków nie działa tak dobrze, jak ma to miejsce w przypadku starszych dzieci. Ubranka dla niemowląt powinny być więc dobierane z rozwagą. O ile więc w samym warstwowym ubieraniu malucha nie ma niczego złego, o tyle stosowanie zbyt wielu warstw może być wyjątkowo niebezpieczne. Dziecko ubrane zbyt ciepło zaczyna się pocić, a to może doprowadzić do przeziębienia – choroby, przed którą rodzice starają się je ochronić.

Błąd drugi – nadmierny zachwyt koronkami

Niemowlę całe w koronkach wygląda uroczo. Gdyby jednak zadać mu pytanie o to, jak się czuje w takiej „kreacji” jego odpowiedź nie musiałaby nikomu się spodobać. Problem ten dotyczy zwłaszcza dziewczynek, choć rodzice chłopców również mają skłonność do sięgania po gryzące, niewygodne materiały. Jeśli dziecko ubrane w koronkę staje się płaczliwe, nie chce jeść i sprawia wrażenie zdenerwowanego, nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. Ubranka dla niemowląt z koronki i tiulu są po prostu niebezpieczne.Po jakie materiały należy więc sięgać, jeśli chcemy osiągnąć zbliżony efekt bez narażania dziecka na nieprzyjemności? Najlepszym materiałem dla maluchów wydaje się bawełna, bez większych obaw można jednak sięgać także po ubranka lniane oraz te, które są wykonane z wełny merynosowej.

Błąd trzeci – guziki i zatrzaski na plecach

Kupując ubranka dla malucha należy zawsze pamiętać o tym, że trzeba będzie założyć je dziecku, które jest jeszcze bardzo niestabilne ruchowo, delikatne i wrażliwe. Jeśli zakładanie ubranek dla niemowląt ma być zadaniem prostym, należy unikać modeli z zatrzaskami i guzikami na plecach nawet, jeśli wyglądają naprawdę ładnie. Ostrożnie należy podchodzić także do tych ubranek, które wkłada się przez głowę zwłaszcza, jeśli nie są wykonane z rozciągającego się materiału. Niemowlaka przebiera się znacznie częściej niż kilkulatka, dobrze jest więc robić to w maksymalnie komfortowych warunkach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ubranka dla dzieci.