Po co nam komputer nurkowy?

Postęp technologiczny, wkracza w kolejne etapy naszego życia. Nic w tym dziwnego, przecież to oczywista kolej rzeczy. Co ciekawe, wkracza on również do nurkowania, owocując nie tylko coraz lepszymi skafandrami czy też podstawowym osprzętem, ale przede wszystkim – elektroniką. Tak, komputer nurkowy to coraz częściej spotykany sprzęt do nurkowania.

Rodzaje komputerów nurkowych

Oczywiście nie każdy komputer nurkowy musi mieć te same funkcje. Są one znacznie zróżnicowane, w zależności od tego, jakie funkcje będą nam one wyświetlać, cy też jak bardzo będą one zaawansowane technologicznie. Oczywiście im droższy komputer nurkowy, tym większa cena, jaką musimy za niego uiścić. Jeśli jednak rozpoczynamy przygodę z nurkowaniem, koniecznie wybierajmy tanie modele. Bardziej zaawansowane nie będą nam po prostu potrzebne.

Komputery nurkowe dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: nurkowe, nitroksowe i wielogazowe. W przypadku komputerów nurkowych, mamy do czynienia z najprostszym rodzajem elektroniki. Wyświetla on nam podstawowe informacje i dobiera odpowiednie ciśnienie do otaczającego nas ciśnienia zewnętrznego. Z kolei dwa pozostałe rodzaje komputerów, zadbają już o zróżnicowanie mieszkanki gazowej, którą aktualnie będziemy oddychać.

Tryby pracy komputerów nurkowych

Komputery nurkowe, mogą pracować w oparciu o kilka trybów pracy. Nie ważne, jak drogi sprzęt kupiliśmy. Prawdopodobnie i tak będzie on pracował w oparciu o najczęściej spotykane tryby, z tą jednak różnicą, że będzie on wyświetlał jeszcze większą ilość informacji, które mogą się nam przydać w przypadku bardziej zaawansowanego nurkowania.

Pierwszym trybem pracy komputera nurkowego jest… nurkowanie. W tym trybie, nasz komputer wyświetla wszystkie najistotniejsze informacje związane z nurkowaniem a więc głębokość na której aktualnie się znajdujemy, czas nurkowania itd. Więcej informacji na ten temat można znaleźć poniżej. Kolejny tryb, opiera się na planowaniu nurkowania. W grę wchodzi więc przewidywanie wszystkich parametrów (w tym również parametrów naszego ciała) w ten sposób, by nurkowanie było dla nas bezpieczne. Ostatnim trybem, jest historia nurkowania.

Podstawowe parametry jakie wyświetlą nam komputery nurkowe

Podczas swojej pracy, komputery nurkowe będą nas zasypywać różnymi danymi, z których większość będzie bardzo istotna dla naszego bezpieczeństwa. Ważne jest odpowiednie ich odczytywanie, by dzięki nim móc bezpiecznie uprawiać ten piękny sport.

Do podstawowych informacji wyświetlanych przez komputery nurkowe, zaliczyć można: wymagane przestanki dekompresyjne (czyli co ile czasu mamy się zatrzymywać podczas wynurzania, by nie cierpieć na chorobę kesonową), aktualną głębokość, głębokość maksymalną czy też – maksymalny czas, w którym wystarczy nam czynnika oddechowego. Jest to więc sprzęt do nurkowania, który może się nam przydać.

Najlepszy sprzet do nurkowania znajdziesz w DiveGear.pl