Nowoczesne systemy monitoringu z użyciem kamer IP

Telewizyjne systemy dozorowe istnieją od lat 80 – tych XX wieku. Początkowo było to systemy w 100% analogowe. Współczesne systemy dozorowe przeszły bardzo długą drogę od wczesnych analogowych lamp analizujących, podłączonych z magnetowidami, do nagrywania i transmitowania obrazów w pełni cyfrowych, funkcjonujących w oparciu o kamery sieciowe i serwery komputerowe.

 

Systemy całkowicie analogowe a systemy całkowicie cyfrowe

Istnieją rozwiązania pośrednie umożliwiające stworzenie nowoczesnego systemu wizyjnego z wykorzystaniem wcześniej istniejącego analogowego monitoringu. Takie rozwiązania nazwano systemami hybrydowymi. Tak więc dostępne na rynku systemy telewizji przemysłowej to monitoring analogowy, hybrydowy i monitoring IP.

Najstarszą technologią jest monitoring analogowy

Zainstalowanie tego typu systemu wymaga położenia okablowania i połączenia go z kamerą i rejestratorem, a uzyskiwany w nim zasięg podglądu dotyczy wyłącznie sieci lokalnej. Najnowocześniejszy i najwszechstronniejszy wśród systemów monitorujących jest system wizyjny IP. Umożliwia on monitorowanie i nagrywanie obrazów przez sieć opartą na protokole IP (LAN/WAN/Internet). W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że kamera IP to taki mały komputer. Posiada ona własne, niepowtarzalne IP, swój procesor, pamięć operacyjną, kilka innych układów preferencyjnych i kartę sieciową.

Karta sieciowa poprzez port LAN RJ-45 umożliwia transfer obrazu na zewnątrz. Rozwiązanie to stanowi główną różnicę w stosunku do kamer analogowych, w których zastosowano zwykłe wyjście BNC , do którego podłączony zwykły kabel koncentryczny trafiał prosto do rejestratora lub monitora. Jest to jedyna istotna różnica pomiędzy kamerami analogowymi, a kamerami IP. Po prostu do kamer IP został dołożony moduł , który zamienia sygnał wideo na postać cyfrową, który trafia następnie do sieci. Istnieją także różnice w parametrach obu kamer. Pod względem rozdzielczości i szczegółowości obrazu zdecydowanie wygrywa kamera IP megapikselowa.

Każda kamera IP może mieć ustawiony kilkupoziomowy dostęp

Pozwala na nadawanie uprawnień do konfiguracji i podglądu konkretnym osobom. Monitoring wizyjny IP jest pierwszą technologią, która posiada możliwość obrazu wysokiej rozdzielczości, jest odporna na zakłócenia i posiada nieograniczony zasięg dzięki możliwości pracy w sieci LAN. Jest rozwiązaniem umożliwiającym obserwacje większych obiektów, całych kompleksów obiektów i większych obszarów. Kolejną, równie istotną funkcją sieciowego monitoringu wizyjnego jest możliwość podglądu obrazu z kamer IP za pomocą internetu na różnych urządzeniach elektronicznych (komputer, tablet, telefon komórkowy) w czasie rzeczywistym i z dowolnego miejsca na świecie. W obecnych czasach monitoring towarzyszy nam na każdym kroku. Monitoring wizyjny ( telewizja przemysłowa CCTV) ma za zadanie obserwowanie firm, placówek handlowych, szkół, szpitali, lotnisk, dworców, banków, urzędów i ogólnie pojętej przestrzeni miejskiej ( komunikacja miejska, drogi, autostrady itp.).

Opracowanie https://ivel.pl/