Nowe rozwiązania w konstrukcjach żelbetowych

Coraz większe wymagania architektów i inwestorów wymusiły zastosowanie w budownictwie nowych technologii.

Wyzwanie dla budownictwa

Tradycyjne metody realizacji inwestycji budowlanych uniemożliwiały realizację inwestycji o dużych rozpiętościach i obciążeniach, trudno było projektować budynki energooszczędne i przyjazne dla środowiska.

Zastosowanie nowych materiałów ociepleniowych, PCV do produkcji stolarki budowlanej w niewielkim zakresie pozwoliło na poprawę parametrów.

Zdecydowane zmiany wprowadziła dopiero prefabrykacja elementów konstrukcyjnych. Pozwoliło to na zastosowanie nowych technologii w ich produkcji (sprężanie betonu), wykorzystanie dodatkowych komponentów. Efektem tego jest znaczne skrócenie całego procesu inwestycyjnego oraz możliwość realizacji budynków pasywnych.

Konstrukcje żelbetowe wczoraj i dziś

Żelbet to materiał budowlany, który powstał z połączenia betonu i stali zbrojeniowej. Ich właściwości wzajemnie się uzupełniają. Tradycyjnie konstrukcje żelbetowe tworzone były na placach budowy. Proces technologiczny był bardzo wydłużony i uzależniony od warunków pogodowych.

Zastosowanie prefabrykacji pozwoliło na wykonywanie konstrukcji żelbetowych niezależnie od warunków atmosferycznych i konieczności wprowadzania przerw technologicznych. Cały proces w znacznej mierze zautomatyzowany. Pozwala to na lepsze dopasowanie wszystkich elementów i skrócenie całego cyklu inwestycyjnego.

Prefabrykowanie elementów konstrukcyjnych znacząco wpłynęło także na koszty realizacji budynków i późniejszej ich eksploatacji. Niskie zużycie energii ma znaczenie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim chroni zdegradowane środowisko.

Montaż prefabrykatów betonowych i żelbetowych

Gotowe elementy wykonane w zakładzie prefabrykacji betonu dostarczane są na plac budowy wraz z indywidualną instrukcją montażu. Musi być on wykonany przy użyciu specjalistycznego dźwigu, który ustawia elementy zgodnie z poleceniami robotników. Następnie prefabrykaty są łączone. Od razu po zamontowaniu posiadają wszystkie swoje właściwości, więc realizacja budowy może być dalej kontynuowana bez żadnych przerw. W zależności od wielkości inwestycji, dzięki zastosowaniu konstrukcji żelbetowej może być ona ukończona w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.

Jedynym mankamentem stosowania tej technologii jest ograniczona ilość zakładów prefabrykacji produkujących wszystkie elementy. Najczęściej trzeba zamawiać je w kilku firmach, osobno ściany, schody, stropy, belki i filary. niestety powoduje to komplikacje organizacyjne i zwiększa koszty transportu.