Nieruchomości komercyjne – sytuacja

Rok 2018 zapowiada się na rekordowy pod względem inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Łączna wartość inwestycji na tym rynku do czerwca br. Wyniosła 3,35 mld euro. I jest to aż dwa razy tyle, co w 2017. Średnia wielkość rynku z ostatniej pięciolatki została przekroczona o niemal 80%! Prognozy są bardzo optymistyczne – do końca roku wartość inwestycji na tym rynku może przekroczyć 6 mld euro.

W co się inwestuje?

Ponad połowa inwestycji w nieruchomości komercyjne w tym roku to inwestycje w sektor handlowy. Przodują one w tym rankingu już od lat. Już po pierwszym półroczu tego roku kwota inwestycji przekroczyła tę z całego 2017 roku aż o 5 mld euro. Trzydzieści procent stanowią inwestycje w nieruchomości biurowe. Inwestowano w tym roku głównie w nieruchomości spoza stolicy (to 56% inwestycji w biura). Ale eksperci oceniają, że liczba inwestycji w Warszawie będzie rosła jeszcze przez co najmniej dwa lata (o ile utrzymają się aktualne trendy).

W branżę logistyczną, która stoi na trzecim miejscu, zainwestował w Polsce co ósmy inwestor.

Kto inwestuje?

Liczba podmiotów zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości komercyjne stale się powiększa. Jednak tylko 2 procent inwestorów pochodzi z Polski. Przytłaczająca większość to podmioty zagraniczne (jest to niezmienne od lat). Dominują Amerykanie – kapitał z USA stanowi 37% udziałów w całkowitych obrotach. Z Europy Zachodniej pochodzi 27% inwestorów a z Afryki 19%. Takie zaangażowanie utrzymuje się od lat. Natomiast co dziesiąty inwestor przybył z Azji. Analitycy zakładają, że z roku na rok będzie ich coraz więcej (zwłaszcza z Korei Południowej, Chin, Malezji. Jedynie 3% pochodziło z Europy Środkowo-Wschodniej (głównie od naszych sąsiadów Czechów).

Szersze spojrzenie

Na świecie pojawiają się wciąż nowe podmioty, które chcą inwestować w nieruchomości komercyjne. Jednocześnie zmniejsza się globalna podaż tego, co jest dostępne. Specjaliści zaznaczają, że to poważna szansa dla Polski i że inwestorzy już to zauważyliJest jedna znacząca różnica w stosunku do lat ubiegłych – rynek zdominowały pojedyncze transakcje (stanowiły 86% wszystkich transakcji). Największą transakcją w historii polskiego rynku było przejęcie aż 28 centrów handlowych przez jedną ze spółek. Padła przy tym rekordowa kwota sprzedaży/zakupu czyli około miliarda euro.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne