Najpopularniejsze zastosowania folii termotransferowej.

Nie każdy wie czym jest folia termotransferowa, choć każdy z nas spotyka się z nią codziennie. Nawet nie podejrzewamy jak wiele produktów, które kupujemy zawdzięcza swoją kolorystykę właśnie tym foliom. Przyjrzyjmy się im zatem nieco bliżej.

Co to jest folia termotransferowa?

Jest to wykonana z żywicy kalka pokryta powłoką o dowolnym zabarwieniu. Pod działaniem nacisku głowicy drukującej lub temperatury powłoka ta zostaje przeniesiona na powierzchnię docelową. Folie termotransferowe mają różne zastosowania, wśród których najpopularniejsze są:
– wykorzystanie ich jako folie do faksów,
– do wykonywania nadruków na tkaninach,
– do drukowania etykiet.

Folie do faksów

Chyba każde biuro wyposażone jest w urządzenie zwane faksem, a pozwalające na przesłanie w dość krótkim czasie nieruchomego obrazu z jednego urządzenia i wydrukowanie go w innym, nawet jeśli znajduje się ono w oddaleniu setek czy tysięcy kilometrów. Informacja przesyłana jest dzięki podłączeniu obydwu urządzeń do linii telefonicznej.
Aby jednak informacja mogła być wydrukowana, urządzenie musi odebrać sygnał elektroniczny i dokonać syntezy przesłanego obrazu. Następnie obraz ten jest, poprzez odpowiednią folię do faksu, przenoszony na papier.
Zasada działania faksu jest prosta, a urządzenie drukuje w dość szybkim tempie, co decyduje o jego dość dużej popularności. Jedyną chyba wadą jest konieczność okresowej wymiany folii do faksu.

Nadruki na tkaninach

Nikogo nie zadowalają koszulki, bluzy czy torby w jednolitych kolorach. Różnokolorowe, skomplikowane nadruki na odzieży to obowiązkowy element młodzieżowego wizerunku. Kto by pomyślał, że wykonanie takiego nadruku jest bajecznie proste, i w dodatku tanie?
Także w technice zdobienia odzieży nadrukiem stosuje się folię termotransferową, choć nieco różni się ona od folii do faksu.
Przede wszystkim jest ona kolorowa, cechuje ją poza tym elastyczność. Jest to konieczny warunek stawiany takiej folii, gdyż nadruk nie może się łamać ani łuszczyć pod wpływem noszenia czy prania. Stosowany tu jest więc szczególny typ folii, czyli Flex.
Wspomnianą już na początku istotną zaletą tego typu zdobnictwa jest niewysoka cena wykonania nadruku.

Inne gadżety

Poza wymienionymi przykładami, folia może być używana do drukowania na kubkach, trofeach sportowych, certyfikatach i dyplomach, długopisach, smyczach do kluczy i innych artykułach.

Etykiety

Do wydruku etykiet stosowane są dwie metody: druk termiczny i termotransferowy. Termiczny jest jednak obciążony poważną wadą: jest bardzo nietrwały, pod wpływem temperatury czy wilgoci nadruk szybko płowieje i staje się nieczytelny. Stąd praktyczniejsza wydaje się metoda termotransferowa.
Do druku etykiet tą metodą stosowane są naklejki papierowe, takie same jak w przypadku metody termicznej, ale dodatkowo pokrywane folią termotransferową. Etykiety drukuje maszyna o nazwie etykieciarka lub drukarka termotransferowa.
Podstawowe typy folii używanych do drukowania etykiet to:
– folia żywiczna – do drukowania na tworzywach sztucznych,
– folia woskowa – umożliwia drukowanie na papierze matowym,
– folia woskowo – żywiczna – drukowanie na papierze błyszczącym i półmatowym.
Dużą zaletą etykiet drukowanych tą metodą jest ich trwałość, dzięki czemu druk nie zanika pod wpływem działania warunków zewnętrznych, a oznakowany produkt może przebywać w magazynie przez długi czas.

Tak więc folie do faksów pomagają nam uczynić nasz świat bardziej kolorowym, jaśniejszym, ciekawszym, a jeśli używamy ich jako folie do faksów – także umożliwiają nam zdobywanie informacji i komunikację.