Kontenery z tworzyw sztucznych nie tylko na śmieci

Zapotrzebowanie na kontenery plastikowe sprawia, że wykorzystuje się je w kolejnych gałęziach przemysłu. Oczywiście pierwsze zastosowanie, jakie kojarzy się z kontenerem z tworzywa, jest możliwość składowania i wysypywania śmieci, jednak nie jest to jedyne przeznaczenie kontenerów z plastiku.

Kontener z plastiku do brudnych spraw

Kontenery z tworzyw sztucznych produkuje się głównie z myślą o wysypywaniu śmieci. W zależności od przeznaczenia takie kontenery są zarówno pojemnikami o mniejszej pojemności, które wykorzystuje się w gospodarstwach domowych, jak i kontenerami o pojemności 240 czy 360 litrów, które kojarzą się z altanami do wysypywania śmieci. Do tych dwóch zastosowań warto dodać jeszcze jeden przypadek – kolorowy kontener z plastiku, zawieszony na specjalnym słupku, który jest dość powszechnie używany w krajach Europy Zachodniej w przestrzeni miejskiej. Tym, co wyróżnia takie kontenery, jest przede wszystkim grubość plastiku, jego wytrzymałość i odporność na działanie różnych czynników. Duże kontenery plastikowe mogą być wyposażone w system jezdnych kółek, ten rodzaj kontenerów może mieć także zdejmowaną pokrywę górną. Ma to ułatwiać wysypywanie śmieci bezpośrednio do specjalnych samochodów przeznaczonych do wywożenia odpadów.

Segregowanie odpadów

Kontenery z tworzysz sztucznych znajdują także zastosowanie przy segregowaniu odpadów. Charakterystyczne kontenery w określonym kolorze, odpowiadającym za rodzaj odpadów, jakie powinny się w nim znaleźć, wyposażone są w niewielkie otwory do wrzucania odpadów oraz duże otwory z uchylną lub zdejmowaną klapą, umieszczoną w ich dnie. To właśnie przez ten otwór wysypywane są posegregowane odpady, które następnie wykorzystuje się do powtórnej przeróbki. Ten rodzaj kontenerów może być przystosowany do zbierania jednego rodzaju odpadów, jednak coraz częściej produkuje się kontenery z tworzywa o dużych gabarytach, w których można zbierać dwa rodzaje różnych odpadów szklanych, plastikowych czy papierowych. O ich ostatecznym wyglądzie bardzo często decyduje sam zamawiający.

Kontenery z tworzyw sztucznych o dużo mniejszej pojemności i o kształcie zbliżonym do głębokiej skrzynki wykorzystuje się także do transportu różnych towarów. Kontener z plastiku znajduje zastosowanie w rolnictwie, takie kontenery można również stosować zamiast palet do przewożenia drobnych przedmiotów. Ten rodzaj kontenera może mieć dodatkową pokrywę, która chroni zawartość przed przypadkowym przesuwaniem w czasie transportu, a jednocześnie ułatwia magazynowanie różnych produktów.