Jakie elementy wpływają na nasz komfort cieplny w domach?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych wiedzą doskonale, jak uporczywa może być jesień i zima. Nawet niewielka nieszczelność okien czy zła izolacja budynku przyczyni się do szybkiego wychładzania pomieszczeń, zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Na jakie elementy zwracać uwagę, aby cieszyć się komfortem cieplnym we własnym domu?

Odpowiednie ocieplenie ścian

Podczas budowy domu niezwykle istotne jest dobranie takich materiałów ociepleniowych, które spełnią nasze oczekiwania. Oczywiście ich dobranie jest uzależnione od metody budowy domu: inaczej ocieplane będą budynki murowane, inaczej domy drewniane całoroczne. W przypadku tych ostatnich stosowane są różnorodne tworzywa, takie jak folie wiatr szczelne, wata dociepleniowa i wiele innych.

Szczelna stolarka okienna

Wybór odpowiednich okien jest kluczowy, aby w domu móc cieszyć się komfortem cieplnym. W sklepach takich jak oknar-wroclaw.pl znajdziemy szeroki wybór okien wykonanych z drewna, PCV oraz aluminium. Zastosowanie takich materiałów to gwarancja, że do wnętrza nie będzie wpadać chłodne powietrze. Obecnie każdy element okna jest starannie przygotowywany – dotyczy to także uszczelek, które obecnie tworzone są z gumy z licznymi domieszkami. To sprawia, że materiał nie sztywnieje, nie pęka, na długo zachowując swoje właściwości. Warto zwrócić uwagę także na okna panoramiczne – współcześnie posiadają one kilka szyb, dzięki czemu nie musimy mieć obaw, że będą wpływać na wychładzanie pomieszczenia.

Sprawny system grzewczy

Bez względu na to, czy nasze domy ogrzewane są centralnie, czy też wykorzystujemy węgiel czy gaz, konieczne jest regularne sprawdzanie szczelności instalacji grzewczej. Aby dodatkowo ocieplić wnętrze na etapie budowy domu warto pomyśleć o kominku oraz o rozprowadzaniu ciepła z niego na piętrze. To rozwiązanie świetnie sprawdza się szczególnie w niewielkich domach jednorodzinnych.