Jak żyć ekologicznie? Codzienne nawyki, które warto zmienić

O ekologii mówi się obecnie wszędzie – w telewizji, radiu, w szkołach, nawet w przedszkolach. Mimo że poszukujemy sposobu na ekologiczne życie zazwyczaj kończy się to na dobrych chęciach. Okazuje się jednak, że nie musimy zmieniać naszej diety oraz wszystkiego w domu, aby rozpocząć samodzielne dbanie o środowisko. Wystarczy kilka niewielkich zmian, aby faktycznie wpłynąć na stan przyrody wokół nas. Jakie działania warto wprowadzić w swoim domu? Oto kilka propozycji!

Reklamówki i woreczki zamień na płótno i papier!

Wybierając się na zakupy rzadko kiedy myślimy o tym, aby zabrać ze sobą reklamówkę – zazwyczaj przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że na miejscu za grosze dostaniemy nową. W sklepach z pewnością dostaniemy torby reklamowe z nadrukami, musimy jednak pamiętać, że tworzone są one z materiałów nieprzyjaznych środowisku – bardzo długo się rozkładają, stwarzają niebezpieczeństwo dla zwierząt i roślin. Znacznie lepszym pomysłem jest zakupienie płóciennej torby zakupowej lub też toreb papierowych. W przypadku torby płóciennej ma ona dłużą żywotność. Torby papierowe w przypadku rozerwania możemy bez problemu wrzucić

Oszczędność wody, prądu…

Oszczędność wody to jedna z podstaw, która powinna stać się naszym codziennym nawykiem. Podczas mycia zębów, mycia ciała pod prysznicem warto zakręcić kurek, aby oszczędzić wodę. Generalnie okazuje się, że branie prysznica jest bardziej ekonomiczne niż w przypadku klasycznych kąpieli w wannie.
Kolejnym krokiem może być zamontowanie paneli słonecznych, których zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej na ciepło wykorzystywane np. do ogrzewania wody w domach.
Ciekawym rozwiązaniem okazują się być również przydomowe oczyszczalnie ścieków, których zadaniem jest minimalizowanie ilości toksycznych związków przedostających się do gleby. Takie przydomowe oczyszczalnie dedykowane są dla domów, w których zamieszkuje od 4 do 6 osób. Systemy te świetnie sprawdzają się również w przypadku domków położonych w miejscowościach górskich.