Jak wybrać odpowiednie płetwy?

W życiu każdego początkującego nurka przychodzi ekscytujący moment zakupu własnego sprzętu do nurkowania. Warto jednak nie dać się zupełnie ponieść emocjom i spędzić chwilę na poszukiwaniu sprzętu odpowiedniego dla siebie – a także zacząć od podstaw, czyli tak zwanego ABC – płetw, maski i fajki. W jaki sposób dobrać płetwy?

Czemu służą płetwy?

Płetwy mają za zadanie usprawnianie poruszania się w wodzie. Ludzie nie są stworzeni do pływania, a skafander i obciążenie nie ułatwiają tego zadania. Dlatego też dobre płetwy pozwalają utrzymać odpowiednie tempo ruchu, a przy tym nie zmęczyć się zbyt mocno pod wodą.

Ponadto, rolą płetw jest także poprawianie zwrotności i sprawności pod wodą. Od tego zależy komfort pływania, którego nie zapewni nawet najlepszy sprzęt do nurkowania, jeśli płetwy będą źle wybrane. Dlatego też warto zapoznać się ze wskazówkami i typami płetw.

Jak dzielą się rodzaje płetw dla nurków?

Płetwy dzieli się na kaloszowe i paskowe. Te pierwsze nadają się głównie do trenowania na basenach. Zakłada się je jak buty, na gołą stopę. Ten element sprzętu do nurkowania musi być tak samo dobrze dobrany, jak zwyczajne obuwie, ponieważ za luźne płetwy obcierają i spadają, a zbyt ciasne ograniczają sprawność krążenia. Posiadają takie same numery, jak buty.

Z kolei płetwy paskowe dopina się do butów nurkowych – konieczne jest więc kupienie dwóch sztuk sprzętu do nurkowania. Ich numeracja to S, M, L, XL, więc nie da się dobrać bardzo precyzyjnie rozmiaru. Dlatego też lepiej jest kupić nieco za duże niż za małe.

Miękkie czy twarde?

Płetwy mają różną twardość, często nawet w obrębie tego samego modelu różni się ona i jest oznaczona innymi kolorami. Najlepiej znaleźć sklep oferujący sprzęt do nurkowania, w którym obsługa służy profesjonalną, rzetelną radą i nie kieruje się jedynie niepopartą wiedzą chęcią sprzedania jak najdroższego sprzętu – choć o tym za chwilę.

Miękkie płetwy nadają się świetnie do szybkiego pływania, a używanie ich wymaga o wiele mniejszego nakładu siły fizycznej. Zwykle posługują się nimi nurkowie pływający amatorsko.

Uniwersalne zasady

Kupowanie płetw z pewnością może wydawać się dość skomplikowane, ponieważ ich wybór jest naprawdę imponujący. Warto więc znać podstawowe zasady, które powinny ukierunkowywać decyzję, gdy kupuje się ten sprzęt do nurkowania. Rad jest kilka, i są naprawdę nietrudne do zastosowania.

Płetwy kaloszowe muszą być świetnie dobrane. Lepiej odłożyć zakup lub zmienić firmę, niż kupić za małe lub za duże. Z kolei paskowe mogą nie być świetnie dopasowane, ale lekko za duże są lepsze niż za małe. W przypadku płetw działa też zwykle zasada „czym droższe, tym lepsze”.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl