JAK STWORZYĆ DOBRĄ CHOREOGRAFIĘ TANECZNĄ?

Bez względu na to, czy jesteśmy w teatrze na sztuce, której tematyka związana jest z tańcem, bądź operze i oglądamy balet, lub spędzamy czas przez telewizją w domu zawieszając oko na jednym z popularnych programów rozrywkowych traktujących o tańcu tancerzy, zawsze towarzyszyć będzie nam pewna ilość przyjemnych doznań wzrokowych wynikająca z oglądania tancerzy tańczących w rytm wcześniej przygotowanej choreografii. Wbrew pozorom przygotowanie dobrej choreografii i następnie jej wytrenowanie to czynność wymagająca dużego zaangażowania ze strony obydwu grup tj. tancerzy i choreografa. Jeżeli zależy nam na ruchu tanecznym, zapadającym mocno w pamięć i chwytającym za serce, trzeba poświecić mu ogrom czasu i pracy.

 

Tylko nieliczni w Polsce robią to naprawdę dobrze, a przykładem może być warszawska agencja taneczna https://agencjataneczna.pl, która realizuje największe wydarzenia rozrywkowe na terenie Warszawy oraz całego kraju. Jeżeli zależy nam na show tanecznym, które poruszy widza i zapisze się w jego pamięci, koniecznie zerknijmy tutaj: https://agencjataneczna.pl/pl/oferta/show-taneczne

Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do tworzenia choreografii?

  1. Słuchaj muzyki. Przed przystąpieniem do tworzenia własnej choreografii skupmy się na znalezieniu właściwej piosenki i dokładnym jej przeanalizowaniu. Powinien być to utwór, którego rytm będzie dla nas dobrze wyczuwalny, a jednocześnie będziemy potrafili wyobrazić siebie tańczących właśnie do tej piosenki. Powinien być to utwór, który będziemy chcieli ubrać w ruch, emocje taniec, do którego będziemy chcieli stworzyć choreografię. Wybraną piosenkę powinniśmy słuchać wszędzie i o każdej porze dnia, tak, aby móc się dobrze z nią oswoić i osłuchać, moc ustalić, w którym momencie chcemy zrobić ruch, a w którym przejście, oraz zadecydować jaki fragment należy usunąć.
  2. Pobudź wyobraźnię. Wyobraź sobie siebie tańczącego do tego utworu, wszystkie ruchy, jakie będziesz wykonywać w poszczególnych fragmentach. Najpierw staraj się wyobrażać sobie całą choreografię w głowie, tak, aby móc ją przenieść na parkiet. Jeśli w Twojej głowie powstają pierwsze zalążki pomysłów i koncepcji, koniecznie wprowadź je w ruch – wejdź na parkiet i zacznij najpierw improwizować, aby następnie improwizację przerodzić w ładny synchronizowany ruch. Pamiętaj, że pierwszy krok zawsze jest najtrudniejszy.
  3. Szukanie inspiracji. Podczas tworzenia choreografii w pewnym momencie możemy wpaść w kompletną stagnację wynikającą z braku pomysłu na układ. W takich sytuacjach dobrze jest się posiłkować materiałami zawierającymi choreografie innych tancerzy, których elementy możemy delikatnie zmodyfikować i wprowadzić do naszego układu. Przede wszystkim nie powinniśmy się martwić w momencie, kiedy brakuje nam odpowiedniej inspiracji gdyż zjawisko to dopada właściwie każdego tancerza i choreografa również.
  4. Rzeźba. W momencie, gdy nasza choreografia jest już praktycznie gotowa przystępujemy do najtrudniejszego zadania, jakim jest jej wypracowanie, a kolejno dopracowanie. Od tego momentu sala taneczna staje sią naszym drugim domem, a my spędzamy godziny na rzeźbieniu naszej choreografii tak, aby była jak najlepsza.
  5. Koniecznie rejestruj swoje ruchy bądź ruchy grupy, z którą wspólnie trenujecie. Jest to bardzo dobra metoda, aby móc wypaczyć wszystkie błędy robione w trakcie tańczenia choreografii i móc je dociągnąć. Dzięki temu, że mamy punkt odniesienia, nasza choreografia może być jeszcze lepsza i ciekawsza. Zawsze też możemy pokazać zapis naszego tańca innej osobie, która pomoże uchwycić nam błędy, których sami nie widzimy lub podświadomie ignorujemy.

Należy pamiętać, że dobra i wypracowana choreografia to jedno, natomiast, jeśli chcemy, aby nasze show taneczne było widowiskowe koniecznie musimy zadbać o otoczenie naszej choreografii, czyli elementy takie jak dobra konwencja, odpowiedni strój, makijaż gra świateł i dobre nagłośnienie. Często słabszą choreografię można dopieścić dobrą konwencją.