Jak bezpiecznie wykorzystać w pracy rusztowania aluminiowe

W wielu rodzajach działalności niezbędne stają się rozwiązania, pozwalające na bezpieczne wykonywanie pracy na pewnej wysokości. Większość pracodawców inwestuje w zakup rusztowań aluminiowych, które spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa, jednak nie wszyscy pamiętają o właściwym korzystaniu z zakupionego sprzętu oraz poddawaniu go okresowym kontrolom bezpieczeństwa.

Które rusztowania aluminiowe są bezpieczne


Większość rusztowań dostępnych na rynku polskim to rusztowania spełniające normę EN 1004, która jest najbardziej rygorystyczną normą europejską. Jednak na bezpieczeństwo pracy składa się nie tylko bezpieczeństwo sprzętu i materiałów, z jakich go wykorzystano. Rusztowania aluminiowe wykonuje się z anodowanego aluminium, co zwiększa jego odporność na działanie czynników atmosferycznych i zapobiega jego korodowaniu. Większość rusztowań to rusztowania wolnostojące lub jezdne. Częściej wybierane są rusztowania jezdne ze względu na łatwość montażu oraz możliwość przesuwania zmontowanej konstrukcji dzięki specjalnym kółkom. Z drugiej strony te same kółka mogą stanowić dodatkowe zagrożenie w czasie pracy na wysokości, zatem wskazane jest, aby rusztowanie posiadało dodatkowe stabilizatory zamontowane przy kółkach. Przy pracy na dużych wysokościach wskazane jest dodatkowe zabezpieczenie rusztowania poprzez dodatkową stabilizację z wykorzystaniem specjalnych kotw umożliwiających przytwierdzenie rusztowania do ściany budynku.

Ważne parametry rusztowań


Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu zapewnia również szeroki podest czy pomost roboczy, który przy rusztowaniach rozkładanych powinien być zabezpieczony przynajmniej jedną barierką. Spora część rusztowań to rusztowania przegubowe, które mogą również pełnić funkcję drabiny przystawnej czy drabiny wolnostojącej. Takie rusztowania cechuje przede wszystkim łatwość montażu, do którego nie są potrzebne dodatkowe narzędzia. Do zbudowania rusztowania aluminiowego o odpowiedniej wysokości czy też drabiny wystarczą połączenia zaciskowe oraz elementy nasadzane ramy z aluminium.

Źródło artykułu rusztowania aluminiowe – SternService