Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, to w niej spędzamy większość swojego czasu, dlatego tak ważne jest to, aby była urządzona funkcjonalnie.

Sprzęt AGD


Po pierwsze wybierając sprzęt AGD, musimy zwrócić uwagę na jego jakość. W tym wypadku nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania, gdyż taka decyzja może się na nas bardzo szybko zemścić. Nawet drobny sprzęt typu czajnik, frytkownice elektryczne czy blender, najlepiej kupować od znanych producentów, wówczas można liczyć na gwarancję i serwis.

Kolejna rzecz, to rozmieszczenie sprzętu. Pamiętajmy, aby zachować odpowiednie odległości. Jeżeli na przykład bardzo często korzystamy z urządzeń typu frytkownice elektryczne, powinniśmy znaleźć im miejsce na blacie roboczym, aby bez problemu można było z nich skorzystać. Większe AGD typu kuchenka czy lodówka, powinny być umieszczone w takich odległościach od siebie, aby nie trzeba było zbyt dużo się przemieszczać, co może utrudniać przygotowywanie posiłków.

Meble kuchenne


Jeżeli chodzi o meble kuchenne, najlepiej zdecydować na takie robione na zamówienia, dzięki temu unikniemy sytuacji, w której może okazać się, że poszczególne szafki nie będą się mieścić.

Najbardziej praktyczne będą meble z szufladami, gdyż są bardziej pojemne, a w kuchni zazwyczaj gromadzimy bardzo dużo rzeczy.

Ergonomia


W kuchni przygotowujemy posiłki, dlatego każdy z nas chcemy, aby było to pomieszczenie przede wszystkim wygodne. Warto zadbać o odpowiednie miejsce zarówno dla drobnego AGD w postaci blenderów czy frytkownic elektrycznych, jak i sprzętów większych gabarytów. Ustawmy je w takiej kolejności, w jakie zazwyczaj przygotowujemy posiłki, tak będzie najbardziej praktycznie.

Kuchnia musi być dopasowana do potrzeb oraz przyzwyczajeń jej właścicieli. Ponieważ każdy ma inne upodobania oraz prowadzi inny tryb życia, pamiętajmy, że nie ma uniwersalnych zasad, które pomogłyby nam stworzyć wnętrze zarówno stylowe, przestronne, jak i praktyczne. To, dlatego aranżacja kuchni, musi być dobrze przemyślana.

Artykuł powstał we współpracy z Cook Store