Dom z niskim czy wysokim stropem?

Decydując się na zakup lub budowę domu, warto na wstępie przemyśleć jakiego rodzaju ma on posiadać wnętrza. Ważna jest ilość pomieszczeń, ich rozmieszczenie, a także wysokość. Coraz modniejsze i chętniej wybierane są domy z wysokimi stropami, dzięki którym zyskujemy otwartą przestrzeń. Jak można ją uzyskać?

Techniczne aspekty

W każdym budynku, jedną z najważniejszych kwestii jest bezpieczeństwo. Jeżeli zależy nam na wysokich przestrzeniach, bez filarów i innego rodzaju podpór – do budowy domu należy użyć płyt stropowych sprężonych. Pozwalają one przyspieszyć budowę, ze względu na swoje duże rozmiary. Płyty tego rodzaju w zależności od producenta, mogą mieć określoną długość, w tym na zamówienie co 30 lub 40cm. Natomiast ich szerokość ma 120cm. Dzięki temu, stworzenie stropu zajmuje zdecydowanie mniej czasu od innych tradycyjnych metod.

Płyty stropowe sprężone powstają z wysokiej klasy (C40/50) mieszanki betonowej. A na ich wytrzymałość i możliwość rozpiętości wpływa metoda zbrojenia płyt stropowych sprężonych. Używa się do tego sprężonych linek stalowych. Dzięki linkom, które są odpowiednio napięte, naciągnięte – płyty stropowe sprężone posiadają tzw. odwrotną strzałkę ugięcia. Finalnie nie trzeba podpierać tak dużych płyt stropowych sprężonych.

Niski strop

Od wielu lat budując domy, używa się tradycyjnych technologii, które wyraźnie rozdzielają strefy w domu. Sufity są zazwyczaj niewiele wyższe o ile nie takiej samej wysokości co w większości mieszkań w blokach. Decydując się na dom z niskim stropem, mamy wyraźnie wydzielone, zamknięte pomieszczenia. Lubiąc komfort i intymność, tego rodzaju strop będzie stanowił idealne rozwiązanie. Na plus jest także większa łatwość w ogrzewaniu. W niższych pokojach, ciepło rozkłada się równomiernie, nie ma tendencji do „uciekania” do góry. Aranżując pomieszczenia z niskim stropem, warto zadbać aby pokoje te były dobrze doświetlone. Idealnie jeżeli pokoje mają duże okna. Ale w przypadku mniejszych okien, można świetnie sobie poradzić poprzez użycie odpowiedniego sztucznego oświetlenia. Pomogą także jasne kolory na ścianach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie płyty stropowe sprężone – fabudwkb.com.pl.

Wysoki strop

Dom w którym przestrzeń jest otwarta oraz wysoka, powinien być szczególnie dobrze zaizolowany aby nie generować niepotrzebnych strat ciepła. Wysokie pomieszczenia zdecydowanie jeszcze bardziej powiększają optycznie przestrzeń. Jest to szczególnie ważne dla osób ceniących przestronność. Strop, który jest wysoki, pozwala na urządzenia m.in. oranżerii kwiatowej z prawdziwego zdarzenia. Rośliny tropikalne są wysokimi, bujnie rosnącymi roślinami na które w domach o niższym stropie, po prostu nie ma miejsca. Należy wziąć pod uwagę przy wysokich stropach, że taką przestrzeń sprząta się także w inny sposób. Często mycie okien czy malowanie ścian odbywa się z wysokiej drabiny lub rusztowań.

Wybór wysokości stropu we własnym domu, zdecydowanie powinien zostać dobrze i na spokojnie przemyślany. Każdemu z nas odpowiadają różne, inne rzeczy. Ważne, aby dopasować je do własnych upodobań.