Detektor gazu – co warto o nim wiedzieć?

Detektor gazu wbrew pozorom to bardzo proste urządzenie, którego działanie opiera się na wykorzystaniu elektrochemicznego sensora. W dzisiejszych czasach większość sensorów dostępnych na rynku wykonanych jest z dwutlenku cyny. Wspomniany materiał charakteryzuje się dużą wrażliwością na kontakt z tlenem i wodorem, dlatego też można szybko obliczyć ilość gazów w powietrzu.

Jakie są rodzaje detektorów gazowych?

W dzisiejszych czasach najczęściej korzysta się z detektorów jednogazowych, które przeznaczone są głównie do użytku prywatnego. Sprzęt ten doskonale nadaje się do wykrywania obecności tlenku węgla, siarkowodoru i samego tlenu. Detektory jednogazowe są bardzo lekkie, poręczne i proste w obsłudze, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa. Większość urządzeń wyposażonych jest w bardzo wytrzymałe obudowy, które skutecznie zabezpieczają detektor gazu przed uszkodzeniami mechanicznymi i różnorodnymi czynnikami środowiskowymi.

Wyróżnić można także detektory wielogazowe, które szerokie zastosowanie znalazły głównie w przemyśle, górnictwie i w rafineriach. Głównym zadaniem tych urządzeń, jest oczywiście wykrycie poziomów tlenku węgla, siarkowodoru, dwutlenku azotu, dwutlenku węgla i dwutlenku siarki.

O czym należy pamiętać?

W przypadku detektorów gazu bardzo ważną rolę odgrywa wilgotność powietrza na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Większość urządzeń dostępnych na rynku poprawnie pracuje w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgotność pomiędzy 10-90%. Najtańsze detektory mogą niestety nie sprawdzić się w pomieszczeniach o większej wilgotności, dlatego też nie można używać ich w łazienkach i kuchniach.

Każdy profesjonalny detektor gazu powinien posiadać stosowne certyfikaty i co najważniejsze musi być również objęty kilkuletnim okresem gwarancyjnym. Nie można zapominać również i o tym, że nawet najlepsze detektory gazu dostępne na rynku nie zagwarantują 100% ochrony przed gazem i czadem.

Dbać trzeba zawsze o utrzymanie w doskonałym stanie przewodów kominowych, kuchenek gazowych, wentylacji i różnorodnych urządzeń grzewczych. Dopiero wtedy będzie można zminimalizować ryzyko zatrudnia gazem albo wybuchu. Oryginalny detektor gazu to jedna z tych inwestycji, która na pewno się zwróci.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Pascal Polska