Czy warto skakać ze spadochronem?

Uprawianie niektórych sportów ekstremalnych jest przeznaczone jedynie dla wąskiej grupy ludzi, która rozpoczęła treningi w dzieciństwie i przez lata nauczyła się je uprawiać. Wydaje się, że inaczej jest ze skokami spadochronowymi, które może uprawiać w zasadzie każdy.

Na początek skoki w tandemie

Oczywiście nie jest tak, że można bez żadnego przygotowania podejść do skoków spadochronowych. Pewien trening musi być przeprowadzony. Ponadto, konieczne jest nabranie chociaż niewielkiego doświadczenia, aby poznać to uczucie, jakie towarzyszy spadaniu z wysokości. Z tego właśnie względu, na początek instruktorzy polecają skoki w tandemie.

W przypadku skoków w tandemie, skoczkowi towarzyszy instruktor. Chodzi o to, aby skakać na początku kimś, kto jest profesjonalistą i oddał w życiu setki skoków. Pomoże on nowicjuszowi w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Uprawianie skoków w tandemie oczywiście również jest samo w sobie przyjemnością. Dlatego też, niektórzy nie decydują się nawet na dalsze treningi, aby skakać samodzielnie. Jednakże, nie ma wątpliwości, że samodzielny skok ze spadochronem również dostarcza niesamowitych doznań.

Kto nie może skakać?

Na wstępie wspomniano, że w skokach w tandemie, czy też w pojedynkę może brać udział praktycznie każdy. Niestety, są jednak pewne wyjątki. Dotyczą one przede wszystkim osób, które cierpią z powodu jakiś chorób.

Z całą pewnością, absolutnym przeciwwskazaniem do skakania są poważne choroby serca. Zmiana ciśnienia, jaka towarzyszy skokowi z wysokości jest bowiem śmiertelnym zagrożeniem dla osób, które chorują na serce, czy generalnie na układ krążenia.

Co więcej, również problemy oddechowe zwykle dyskwalifikują chętnych do skoków w tandemie, a tym bardziej w pojedynkę. Podczas skoku bowiem oddychanie często bywa utrudnione.

Skoki dla bojących się wysokości

Wydawać by się mogło, że osoby z lękiem wysokości nie powinny się decydować nawet na skoki w tandemie. W rzeczywistości jednak, wielu z nich skacze nawet samodzielnie. Jaki ma to sens?

Zdecydowanie, skoki w wykonaniu osób z lękiem wysokości to całkiem dobry pomysł. Jeśli bowiem jednorazowo uda się przezwyciężyć strach i skoczyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się raz na zawsze pozbyć lęku wysokości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia