Czas w ogrodzie i czas ogrodu

Szukamy miejsc, w których czas płynie zupełnie inaczej. Albo takich, w których czas jakby się zatrzymuje. Przestaje mieć znaczenie. Takich, w których czas subiektywny bierze górę nad czasem obiektywnym i jego dyktaturą. Takie miejsca poza czasem są nam do życia niezbędne. Do uporządkowania istnienia duchowego, do bycia sobą na sto procent, do odczuwania autentyzmu egzystencji. Kiedy czas przystaje choć odrobinę, patrzymy na wszystko z innej perspektywy. Dostrzegamy, że rzeczy z pozoru nieważne mają wielkie znaczenie, a te znaczące z kolei okazują się mniej istotne. Dlatego właśnie warto zatrzymać czas w ogrodzie. Żeby poczuć tę wyjątkowość bycia.

Tempus fugit

Czas upływa, czyli tempus fugit, a my w tym upływaniu możemy odkryć źródło przyjemności. Kiedy wykorzystamy czas ogrodu. Kiedy wyjdziemy do niego o każdej porze roku, radując się tym , co elementarne. Jak źdźbła trawy przebijające się spod ziemi. Jak spadające z gracją liście drzew na jesieni. Jak powolne obłoki sunące po niebie letnią porą. Jak unoszące się na wietrze babie lato. Jak spadające na wszystko płatki śniegu. Tak, ogród potrafi oczarować bez względu na czas. To taka kraina poza czasem, do której naprawdę warto wkroczyć, żeby poczuć się niesamowicie. Doskonale rozumieją tę podstawową potrzebę projektanci niezwykłych rzeczy do ogrodu, które znajdziemy tutaj: gardenspace.pl.

Retro ogrody z duszą

Aspekt czasu i czasowości szczególnie jest odczuwalny w starodawnych ogrodach z duszą albo takich, które sięgają do stylistyki retro. Do angielskiej tradycji eksponowania walorów przeszłości w przestrzeni ogrodowej. W takim miejscu zobaczymy więc wiekowe mury kamienne, naśladujące te zamkowe i historyczne. Istotną rolę pełni też nastrojowa i tajemnicza mała architektura ogrodowa, jak altanki kamienne nawiązujące do pięknych ruin.