Czapsy, czyli co amator jazdy konnej powinien wiedzieć na wstępie?

Decydując się na jazdę konną należy być pewnym jednego – często będzie miało się do czynienia ze słowami, których na co dzień na ogół się nie spotyka. Jednym z takich słów są czapsy. Co należy o nich wiedzieć? Oto krótka podpowiedź dla przyszłych amatorów jazdy konnej.

Podstawowy element ekwipunku do jazdy konnej

Mówiąc czapsy ma się na myśli ochraniacze do jazdy konnej. Dokładnie jest to taki element ubioru jeźdźca, dzięki któremu chronione są łydki. W szczególności, jeżeli ktoś ma krótkie buty do jazdy konnej. Polecane są one w szczególności osobom, które trenują ujeżdżanie lub woltyżerkę. Również podczas hipoterapii należałoby mieć je na nogach. Dostępne są one w sklepach zarówno w wersji dla dzieci, jak również dla osób dorosłych. Często mówi się, że czapsy i sztylpy to jedna i ta sama rzecz. Teoretycznie można by tak powiedzieć, ale zawodowcy wiedzą, że pomiędzy tymi dwoma rzeczami istnieje pewna różnica.

Czapsy vs. sztylpy

Skoro już od czapsów zaczęliśmy, to warto nadmienić iż są one bardziej miękkie w swojej budowie. Na dodatek wyróżnia je większa elastyczność. Z kolei sztylpy charakteryzują się jednolitą budową. Które z nich jest lepsze? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ obydwa rodzaje są dobre dla zawodowców, jak również dla amatorów. Osoby, które nie mają doświadczenia w jeździe konnej, nie zdają sobie sprawy, że to łydki są najbardziej aktywne podczas jazdy konnej. Przez to też narażone są na otarcia. Nie pozostaje więc nic innego, jak je odpowiednio chronić.