Co to jest spedycja morska?

Popularność transportu morskiego wynika przede wszystkim z zalet tego środka transportu oraz poprawiającej się stale infrastruktury portowej na całym świecie. Poza tym sama spedycja zaczęła obejmować szereg różnych działań, które sprawiają, że eksport i import jest szybszy, tańszy i bezpieczniejszy. Warto zwrócić uwagę, że ta kompleksowość usług pozwala zarządzać transportem od momentu odebrania ładunku od producenta aż do dostarczenia do odbiorcy w systemie door-to-door. W tym celu poza statkami wykorzystywane są samochody, pociągi i samoloty. To właśnie usługi multimodalne stają się przyszłością spedycji.

Jakie usługi obejmuje spedycja morska?

Dzięki usługom multimodalnym można dostarczyć dowolne ładunki w każdy rejon świata. Ważnym ogniwem jest spedycja morska, która niezmiennie jest konkurencyjna dla różnych form transportu. Jest tańsza niż fracht lotniczy oraz nie ogranicza wielkości ani wagi przesyłek, jak to ma w przypadku wysyłki samolotem. Statki są również bardziej ekologiczne niż samochody. Warto jednak pamiętać o tym, że spedycja morska jest czasochłonna, więc nie jest najlepszym rozwiązaniem dla tych klientów, dla których priorytetem jest czas.

Fracht morski dla dużych ładunków

Przede wszystkim statkami przewożone są duże ładunki. Najczęściej spedycja morska obejmuje kontenery, a poza nimi transportowane są mniejsze przesyłki i drobnica. W katalogu ładunków mogą być więc to towary stałe, pożywienie, płyny, paliwa, a nawet zwierzęta. W zależności od ich specyfiki dobierany jest konkretny statek. Spedytorzy dysponują różnymi możliwościami, a wśród nich są drobnicowce, masowe, tankowce czy kontenerowce.

Na cenę spedycji morskiej przede wszystkim wpływa wielkość i waga ładunku. W wielu wariantach może się również okazać, że klienci muszą pokryć koszty niewykorzystanej powierzchni statku, więc często szukają innych firm, które wysyłają ładunki w tym samym kierunku. Transport morski jest atrakcyjny cenowo. Wynika to z faktu, że jednorazowo przewożona jest duża ilość towarów. Nie są one narażone na kradzież, a różnego rodzaju wypadki czy też uszkodzenia związane na przykład z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zdarzają się sporadycznie. Dlatego właśnie fracht morski stanowi obecnie ponad 80% całego światowego handlu, a to generuje przychody statków na poziomie 5%.

Co obejmuje transport morski?

Fracht morski pierwotnie oznaczał wpłatę za przewóz ładunków. Obecnie to pojęcie zdecydowanie szersze i obejmuje również magazynowanie, załatwianie formalności celnych czy też obsługę portową. Spedytorzy dokładają starań, by odpowiadać na potrzeby klientów i dlatego właśnie katalog usług jest dość elastyczny. Przy wysyłce kontenerów na przykład szacuje się ich wielkość oraz ilość, co wpływa na to, ile powierzchni zajmują. Pomocne bywają w tym wypadku funkcjonalne kalkulatory transportowe. W dedykowane miejsca wpisuje się port załadunku i wyładunku towarów, ilość i objętość kontenerów, a także częstotliwość przewozów. Na tej podstawie wyliczane są orientacyjne koszty spedycji morskiej.