Zanim zdecydujesz się na masaż leczniczy

Masaż o charakterze leczniczym, to specyficzna forma masażu. Jego celem jest nie tylko zadbanie o nasz komfort i o odpowiednie rozluźnienie, ale przede wszystkim o to, by móc wyleczyć się z różnych dolegliwości. Często mają one formę bólów kręgosłupa i są wyjątkowo bolesne. Oto kilka porad o których warto pamiętać przed udaniem się na taki zabieg.

Po pierwsze – kwalifikacje

Osoba wykonująca masaż leczniczy, musi być odpowiednio wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Dlaczego? Ponieważ w pracy tej przyda się znajomość budowy ludzkiego ciała. Po prostu masażysta będący fizjoterapeutą, będzie wiedział najlepiej co zrobić, by masaż leczniczy przyniósł możliwie najlepszy skutek.

Brak kwalifikacji, może tu oznaczać spore problemy. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z osobą, która nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Masaż wykonany przez taką osobę, może spotęgować ból, bądź też – nasilić stany zwyrodnieniowe. W przypadku leczenia pourazowego, może to generować spore problemy.

Po drugie – odpowiedni masaż na odpowiednią okazję

Masaż leczniczy, to masaż służący wyłącznie w celach leczniczych. Jeśli jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy odprężenia, warto pomyśleć o klasycznym masażu o właściwościach odprężających. Taki masaż, może być wykonywany przez praktycznie każdego, kto posiada takowe uprawnienia.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na taki masaż zdecydować się we własnym domu. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu zabiegi muszą być wykonywane „z głową”. Tym bardziej, że w grę wchodzi samopoczucie bliskich nam osób.

Po trzecie – pomyślmy o lekarzu

Jeśli bolą nas plecy, mamy problem z kręgosłupem, bądź zwyczajnie – mieliśmy złamanie bądź skręcenie, warto pamiętać o tym, by skonsultować się z lekarzem. Być może zabieg masażu leczniczego nie będzie nam potrzebny.

Może się okazać, że problem rozwiąże się sam, np poprzez różnego rodzaju ćwiczenia. Może się też okazać, że będzie potrzebny masaż. Ale w tym celu, zawsze warto poradzić się osoby doświadczonej o wymaganych kwalifikacjach.

Tekst powstał we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA