Zalew Zegrzyński – poznaj jego zalety!

Coraz więcej Polaków zaczyna wracać do sposobu odpoczynku, jaki preferowali nasi rodzice i dziadkowie: wspólnie, na łonie przyrody, w sąsiedztwie lasów i jezior. W Polsce nie brakuje wspaniałych miejsc wypoczynkowych, kiedy jednak nie mamy wiele czasu na relaks ważne jest, aby chociaż w weekend wyrwać się za miasto. Najlepszym przykładem takiego miejsca okazuje się być Zalew Zegrzyński – położony w niedalekiej odległości od stolicy, który od lat 60. stanowi jedno z ulubionych miejsc odpoczynkowych dla Warszawiaków. Co warto wiedzieć o tym zbiorniku?

Historia zbiornika

Zbiornik ten utworzono w roku 1963, jego powierzchnia to niemal 3030ha. W najdłuższym miejscu jego rozmiar to 41 kilometrów! Obecnie stanowi ono zbiornik żeglarski, rekreacyjny, przeciwpożarowy, rolniczy,a le również jest ujściem wody pitnej. Już od lat 60. miejsce to cenione było przez mieszkańców okolicznych miast jako jedno z najlepszych do aktywnego wypoczynku. Zaraz po powstaniu zbiornika wokół brzegów rozkładali się liczni wczasowicze, korzystając nie tylko ze wspaniałej pogody, ale przede wszystkim czystej wody. Wraz z napływem odpoczywających na brzegach Zegrza zaroiło się również od sezonowych sprzedawców łakoci oraz budek z zimnymi napojami.

Obecnie plaże nad Zegrzem przygotowane są znacznie lepiej niż 40. lat temu: turyści mogą liczyć na czyste i zadbane plaże, liczne deptaki oraz rozbudowaną bazę gastronomiczną. Osoby wypoczywające mogą kupić tu zimne napoje, gorące i chłodne przekąski, lody, zestawy obiadowe, słodycze. Nad brzegiem funkcjonuje również wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, gdzie skorzystać można z łódek wiosłowych i żaglowych, rowerków wodnych, kajaków.
Co z młodszymi? Atrakcje dla dzieci nad Zalewem Zegrzyńskim to przede wszystkim zamknięte odcinki brzegu, na których dzieci, pod czujnym okiem rodziców, mogą korzystać z uroków kąpieli.