Zakupy online i offline

Z badań wynika, że z roku na rok robimy coraz więcej zakupów przez internet. Kupowanie online stało się bardzo modne i wiele osób dostrzega jego zalety. Początkowo korzystały z tej metody głównie osoby młode. Dzisiaj ze sklepów internetowych zamawiają również starsi oraz ludzie w średnim wieku. Wielu jednak wciąż preferuje sklepy stacjonarne. Który rodzaj kupowania jest lepszy, wygodniejszy i bardziej godny uwagi?

Zakupy przez internet

Kupowanie przez internet jest przede wszystkim wygodne. Możemy kupić niemalże dowolny produkt za pomocą kilku kliknięć, bez wychodzenia z domu. W ten sposób omijamy długie kolejki w sklepie, problem z przenoszeniem ciężkich zakupów do domu czy inne niedogodności.
Dużą zaletą zakupów online jest również bardzo szeroki wybór produktów. Aby porównać ceny przykładowo robotów spawalniczych w sklepach stacjonarnych, musimy pojechać do każdego z nich i spytać o roboty spawalnicze. Tymczasem, w internecie jest to znacznie prostsze. Wpisujemy w wyszukiwarkę frazę „roboty spawalnicze” i możemy porównywać oferty wielu sklepów. Istnieją również specjalne aplikacje, programy czy portale, dzięki którym bardzo szybko porównujemy ceny konkretnego produktu.

Zakupy offline

Skoro to takie wygodne to dlaczego ktokolwiek korzysta jeszcze ze sklepów stacjonarnych?
Kiedy zamawiamy coś w internecie, musimy liczyć się z dwoma rzeczami – czasem i kosztem dostawy. Ten pierwszy może rozciągnąć się nawet do kilku dni. Jeżeli więc potrzebujemy jakiegoś konkretnego produktu „na już”, lepiej nie zamawiajmy go w sieci – stracimy wiele nerwów na czekanie na niego, nie mogąc przyśpieszyć całego procesu dostawy. Ważne jest również sprawdzenie, jaki będzie koszt dostawy danych rzeczy. Może się okazać, że, jeśli kupujemy coś bardzo drobnego, cena dostawy przewyższy wartość produktu. Warto się wówczas zastanowić, czy na pewno taki zakup nam się opłaca.

Wiele osób ma również opory przez kupowaniem przez internet butów czy ubrań. Są to rzeczy, które warto przymierzyć, zanim się na nie zdecydujemy. Może się okazać, że nasze wymiary pozornie świetnie pasują do wymiarów danej sukienki, ale w rzeczywistości na modelce na zdjęciu wyglądała ona sto razy lepiej, a my nie czujemy się w niej dobrze. W butach natomiast czasem nawet drobne przesunięcie rozmiaru może sprawić, że będą one dla nas za luźne albo zbyt ciasne – jeden i drugi mankament nie pozwoli nam się cieszyć zakupionym obuwiem. W przypadku ubrać czy butów zwykle lepiej sprawdzają się więc sklepy stacjonarne, w których można dotknąć towar.