Wynajem pomp do wody w nagłych sytuacjach

Coraz częściej występujące na terenie Polski nagłe zjawiska atmosferyczne prowadzą do sytuacji, gdy na skutek nagłej nawałnicy czy ulewy niezbędny jest wynajem pomp do wody. To pompy wodne na wynajem stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku konieczności odpompowania wody z piwnic, zalanych posesji, ale również z ulic czy z różnych obiektów.

Gdzie szukać pomp wodnych?

Pompy wodne na wynajem do niedawna były w posiadaniu jedynie wyspecjalizowanych jednostek straży pożarnej, w tym również ochotniczej, ale także jednostek policji czy wojska. Obecnie pompa do wypożyczenia jest dostępna praktycznie dla każdego – firmy oferujące różne rodzaje pomp umożliwiają ich wynajem zarówno firmom, jak i jednostkom samorządowym czy nawet osobom prywatnym po przedłożeniu stosownych dokumentów. Ze względu na zróżnicowane potrzeby, jakie mają klienci poszukujący pomp do wody, w ofercie dostępne są zarówno pompy do wody czystej, ale również do ścieków surowych czy specjalistyczne pompy membranowe. Dostępny sprzęt współpracuje z instalacjami o mocy od 10 do nawet 400 igłofiltrów. Ważny jest również sposób zasilania takich pomp, dlatego obok pomp elektrycznych oferowane są także pompy wyposażone w silniki wysokoprężne, po które sięga się głównie w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej.

Pompy wodne do zadań specjalnych

Najczęściej wybieranymi rodzajami pomp wodnych są pompy zatapialne oraz pompy powodziowe. Oprócz oczywistej różnicy w postaci zastosowania, oba rodzaje pomp dzieli również waga oraz wydajność przeliczana na metry sześcienne. Najlżejsze pompy zatapialne ważą nawet około 5 kg i mogą być stosowane do odpompowywania wody nawet na poziomie 2 mm. Takie pompy mogą mieć jednak bardzo dużą wydajność rzędu 160 litrów na minutę. Jest to wydajność porównywalna do wydajności przeciętnej pompy powodziowej. Pompy zatapialne stosuje się do osuszania piwnic, studzienek, wykopów budowlanych, piwnic i innych obiektów. Przy ich wyborze istotna jest również maksymalna głębokość zanurzenia, która zazwyczaj nie przekracza 12 metrów.

Pompy powodziowe

W tej kategorii znalazły się wszelkie pompy wodne na wynajem, zarówno do niewielkich podtopień, jak i klasyczne pompy powodziowe. Wynajem pomp do wody do niewielkich podtopień mają przeciętną wagę (rzędu 40-50 kg), zwykle także umożliwiają odpompowanie mniejszej ilości wody (od 20 do około 70 metrów sześciennych na godzinę). Pompy powodziowe przeznaczone do pracy w różnych warunkach różnią się między sobą wielkością oraz wydajnością, przy czym większość z tego rodzaju pomp pracuje równie efektywnie przy zasilaniu elektrycznym, jak i spalinowym. Waga dużej pompy powodziowej zaczyna się od około 500 kg, a jej wydajność może sięgać nawet 750 metrów sześciennych na godzinę. Wybrane modele działają jedynie w oparciu o silniki spalinowe, dodatkowo same silniki mogą być umieszczone w specjalnych dźwiękochłonnych obudowach.

Większość pomp wodnych na wynajem to pompy samozasysające, których nie trzeba specjalnie wyjmować z wody, aby zwiększyć w ten sposób ich skuteczność.