Wycieraczki do domu – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór odpowiedniej wycieraczki do domu zabezpiecza wnętrze przed wnoszeniem brudu, a tym samym pozwala lepiej chronić podłogi i zaoszczędzić domownikom dodatkowej pracy. O ile wewnątrz budynku egzamin zdają nawet wycieraczki z wykładziny dywanowej, czy sznurka, to już na zewnątrz przy drzwiach wejściowych warto instalować wycieraczki zewnętrzne specjalnie do tego celu przeznaczone.

Jakie wycieraczki na zewnątrz domu najlepiej spełnią swoje zadanie?

Wycieraczka wejściowa zewnętrzna jest pierwszą barierą zbierającą większą ilość błota, piasku i brudu, niż ta wewnątrz budynku. Dodatkowo narażona jest często na zamoknięcie i działanie różnych warunków atmosferycznych. Z tego względu powinna być wykonana z trwałych materiałów. Najlepiej jeśli posiada specjalne systemy odprowadzające wodę. Wycieraczka z odwodnieniem nie pozwala na zbieranie się na jej powierzchni deszczówki, która jest odprowadzana do kanalizacji lub rowu melioracyjnego. Posiada specjalną konstrukcję w postaci korytka do zbierania wody i nałożonego na jego wierzch rusztu. Korytko może być wykonane z tworzywa sztucznego, a pokrywa ocynkowana. Tego typu wycieraczki systemowe montowane mogą być niewielkim nakładem roboczym na istniejących już utwardzonych nawierzchniach pod domem.

Z jakich jeszcze materiałów wykonuje się wycieraczki wejściowe?

W zależności od natężenia ruchu istnieją różne rodzaje wycieraczek. W obiektach biurowych, gdzie dziennie przechodzi dużo ludzi, konieczne jest zastosowanie wytrzymałych materiałów odpornych na ścieranie. W warunkach takich, a także domowych dobrze sprawdzą się wycieraczki aluminiowe, które odznaczają się dużą wytrzymałością i trwałością. Tworzy się je na profilach aluminiowych i wypełnia odpowiednimi wkładami wykonanymi z winylu, szczotki lub rypsu. Ten ostatni sprawdzi się w warunkach o dużym natężeniu ruchu, ale najlepiej stosować go wewnątrz budynku. Pozostałe mogą być stosowane na zewnątrz pod zadaszeniem.

Na wyborze zewnętrznej wycieraczki do domu nie warto oszczędzać. Odpowiednio dobrana zatrzyma przed progiem domu większość brudu, który osadza się na butach, szczególnie w deszczową pogodę.