Wycieczki skiturowe – najważniejsze informacje

Narciarstwo to wyjątkowy sport, niemniej jednak często po kilku – kilkunastu już latach regularnego jeżdżenia poszukujemy czegoś ciekawszego, czegoś bardziej ekscytującego niż zwykły stok. Warto tu pomyśleć o skituringu. Co to jest i jak znaleźć wycieczki skiturowe? O tym powiemy nieco poniżej.

Co to jest skituring?

Zacznijmy jednak od najważniejszej informacji, a mianowicie od tego, co to w zasadzie ten skituring jest. Otóż jest to unikalne połączenie turystyki wysokogórskiej oraz jazdy na nartach. Używane tutaj narty skiturowe posiadają specjalne foki zabezpieczające przed ześlizgiwaniem się z góry, zaś po zdjęciu fok otrzymujemy nieco krótsze i lżejsze narty idealne do zjazdu po dziewiczych stokach.

Zasadniczo bowiem skituring polega właśnie na podejściu pod górę a następnie zjechaniu z niej, przy czym nie muszą to być tylko i wyłącznie dziewicze stoki, po których nikt nigdy nie zjeżdżał.

Jak wyglądają wycieczki skiturowe?

No właśnie w tym momencie warto powiedzieć w ogóle o tym, co to są takie wycieczki skiturowe i czym różnią się od freeride czy od skialpinizmu. Zasadniczo trudno dać tu bardzo wyraźną granicę, niemniej jednak freeride zakłada, że na górę możemy dostać się jakkolwiek, jednak zjechać możemy tylko całkowicie niewyznaczoną trasą. Skialpinizm zawiera w sobie elementy wspinaczki wysokogórskiej.

A taka wycieczka skiturowa? Tu przede wszystkim pod daną górę trzeba podejść – najczęściej nartami, ale także czasami w normalnych butach niosąc narty na plecach. Dalej odbywa się zjazd z góry, jednak może on zahaczać o zwykłe trasy narciarskie. Ponadto freeride nie zakłada żadnych tras, zaś w skituringu jak najbardziej spotkać możemy wyznaczone trasy skituringowe.

Pierwsza wycieczka skituringowa

Dla kogo jest idealna przygoda ze skituringiem? Na pewno dla osób, które jednocześnie kochają turystykę górską oraz jazdę na nartach. Dalej – w obydwu tych dziedzinach powinno się osiągnąć poziom dość zaawansowany, aby myśleć o skituringu.

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie na początek z oferty organizowanych wycieczek skituringowych. Na czym one polegają? Otóż taka wycieczka organizowana jest przez profesjonalistów. Udział w niej biorą wykwalifikowany przewodnik oraz często instruktor np. z TOPR. Dodatkowo organizowane jest specjalne szkolenie dotyczące chociażby postępowania w przypadku lawiny. Warto jeszcze wspomnieć o tym ,ze takie wycieczki podzielone są także na różne stopnie trudności – na początek oczywiście warto zacząć od tych najprostszych. Sprzęt zazwyczaj można wypożyczyć.

Website: