Walka z próchnicą – jak dbać o zęby?

Próchnica określana jest jako choroba cywilizacyjna – współcześnie szacuje się, że choruje na nią co drugi mieszkaniec Ziemi. Próchnica dotyka zarówno osób żyjących w skrajnej biedzie, jak i obywateli krajów wysoko rozwiniętych. Skąd tak duże rozprzestrzenienie się tego problemu? Skąd bierze się próchnica i jak ją leczyć?

Próchnica to zmiany powstające początkowo na powierzchni zęba (szkliwie), a ich przyczyną jest pojawienie się bakterii. Próchnica widoczna jest gołym okiem – kiedy obejmuje ona szkliwo jest jednak bezbolesna. Problem zauważamy zazwyczaj kiedy zaczyna ona naciekać do wnętrza zęba i dotyka nerwów, co powoduje ból. To moment, w którym zazwyczaj udajemy się do stomatologa o pomoc.
Aby powstała próchnica konieczne jest zaistnienie kilku czynników. Pierwszym są wspomniane wcześniej bakterie, które żerują na płytce nazębnej. Płytka powstaje w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. Konieczna jest także obecność cukrów (które są pożywką dla bakterii) oraz odpowiedni czas. Bakterie żywiące się cukrami powodują powstawanie próchnicy.

Na czym polega leczenie próchnicy?

Leczenie próchnicy polega na usuwaniu zmienionych chorobowo miejsc ze szkliwa lub głębszych partii zębów. Leczenie odbywa się w gabinecie dentystycznym, przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Usuwanie jest bezbolesne, może jednak powodować pewien dyskomfort u pacjenta. Niektórzy z leczonych decydują się na wykorzystanie znieczulenia miejscowego.

Czy możliwe jest unikanie próchnicy? Przede wszystkim konieczne jest regularne szczotkowanie zębów oraz unikanie słodkich potraw, które mogłyby oblepiać nasze zęby. Istotne są także regularne wizyty kontrolne w gabinetach stomatologicznych.
Szukasz lekarza, który podpowie Ci jak skutecznie dbać o zęby? Sprawdź: B-MED – dentysta w Katowicach.