Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Tradycyjne szamba są coraz częściej zastępowane przez przydomowe oczyszczalnie ścieków. Są to konstrukcje bardzo ekologiczne, a zarazem ekologiczne. Zatem co jeszcze wpływa na popularność tego typu rozwiązań?

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Coraz więcej osób decyduje się na instalację własnej oczyszczalni ścieków. Tego typu oczyszczalnia znajduje się zazwyczaj obok domu i dzięki różnorodnym procesom, jakie wywołują specjalne bakterie umieszczone w zbiorniku, woda jest oczyszczana.

Jest to bardzo popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród osób, które dopiero co wybudowały własny dom. Jednak jak każda konstrukcja, również i oczyszczalnia, która znajduje się obok domu, ma swoje wady oraz zalety. Zatem zanim zdecydujemy się na jej ostateczną instalację na naszej działce, warto zapoznać się z jej mocnymi, a także nieco słabszymi stronami.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia ścieków, która znajduje się bezpośrednio przy naszym domu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim nie potrzebujemy zbyt dużego doświadczenia, ani również fachowej wiedzy aby obsługiwać tego typu konstrukcję. Należy także mieć świadomość, iż nie jest to w żadnym wypadku rozwiązanie uciążliwe. Zbiorniki, które zakopane są pod ziemią nie wydzielają żadnego przykrego zapachu. Jedną uciążliwością mogą być odwiedziny firmy asenizacyjnej, które zdarzają się rzadko.

Warto pamiętać, iż oczyszczalnia ścieków, która znajduje się bezpośrednio na naszym podwórku to także doskonała inwestycja. Należy mieć świadomość, iż w przeliczeniu rocznym za utrzymanie tego typu oczyszczalni zapłacimy jedynie 150 złotych. W porównaniu z utrzymaniem szamba, które kosztuje ponad 900 złotych w stosunku rocznym. Zatem jak można zauważyć, nie jest to mała różnica. Dlatego warto zainwestować w tego typu rozwiązanie.

Wady przydomowej oczyszczalni ścieków

Jednak przydomowa oczyszczalnia, tak jak każda konstrukcja, ma swoje wady. Jak już wcześniej wspomniano, jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Jednakże musimy mieć świadomość, iż koszt jednostkowy jej montażu jest bardzo wysoki. Z tego powodu musimy posiadać dużą ilość pieniędzy, a początkowy wkład, który włożymy w jej instalację nie zwróci nam się zbyt szybko.

Kolejną wadą tego typu rozwiązania jest jej rozmiar. Często na podwórku jest potrzebne dużo miejsca, aby zagospodarować wspomnianą oczyszczalnię. Z kolei w przypadku szamba nie ma takiego problemu, ponieważ do postawienia zbiornika nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz częściej wybierane rozwiązania zwłaszcza przez osoby, które dopiero co wybudowały swój dom. Niestety ich montaż nie jest tani, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż z czasem tego typu rozwiązania zaczną nam przynosić same zyski. Utrzymanie szamba jest bardzo drogie, co w porównaniu z utrzymaniem przydomowej oczyszczalni nie jest opłacalne. Zatem warto ze względu na aspekt ekonomiczny, jak i również ekologiczny zdecydować się na montaż tego typu oczyszczalni przy swoim domu.

Tekst powstał we współpracy z Aquaclear – przydomowe oczyszczalnie ścieków

Website: