W poszukiwaniu lepszego życia

Mimo tego, że największa fala emigracyjna jest już za nami, to w dalszym ciągu znaczna część rodaków decyduje się szukać szczęścia poza granicami Polski. Od wielu lat jednym z najczęściej obieranych kierunków są Niemcy. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, obecnie za zachodnią granicą przebywa 783 tys. Polaków niemających niemieckiego obywatelstwa. Jeśli Ty również jesteś w szerokiej rzeszy Polaków, którzy rozważają emigrację do Niemiec sprawdź, o czym należy pamiętać zanim zdecydujesz się na wyjazd.

Język

Wyjazd bez znajomości podstaw języka niemieckiego to duże ryzyko. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy i mieszkania w Berlinie czy Monachium, zapisz się na intensywny kurs językowy. Znając niemiecki chociażby w podstawowym stopniu poczujesz się na obczyźnie pewniej oraz łatwiej znajdziesz pracę, na jakiej najbardziej Ci zależy.

Pewna decyzja

Zanim spakujesz walizki i kupisz bilet zastanów się, czy jesteś pewien swojej decyzji. Niezadowolenie z zarobków na polskim rynku pracy nie powinno być główną motywacją do wyemigrowania. Musisz być świadom, że zamieszkanie w obcym kraju wiążę się z koniecznością zmiany swoich przyzwyczajeń, zmierzeniem się z różnicami kulturowymi i życiem w zupełnie obcym środowisku w izolacji od bliskich. Praca za granicą, szczególnie sezonowa, może być wielką, pasjonującą przygodą, którą będziesz wspominać przez całe życie, ale może również okazać się ogromnym rozczarowaniem.

Praca za granicą? Tylko leganie!

Szukając pracy poza ojczyzną, nie bierz udziału w podejrzanych rekrutacjach, gdzie wymaga się na początku wpłacenia kwoty, która rzekomo ma pokryć koszty podróży. Zgłoś się do sprawdzonej agencji, która od lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Może jakiś znajomy był w podobnej sytuacji i może pomóc znaleźć Ci pracę? Pamiętaj, że legalne zatrudnienie w oparciu o umowy respektowane przez prawo daje Ci możliwość korzystania ze specjalnych ulg i dodatków. Ponadto, odprowadzając składki, możesz ubiegać się o należny zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec niezależnie od tego, czy pracowałeś za granicą sezonowo czy przebywałeś na emigracji przez dłuższy okres.