Usuwanie plam – skuteczny sposób na plamy!

Usuwanie plam to jedno z najcięższych wyzwań w naszym domu. Sprawdź, jaki jest skuteczny sposób na plamy i jak je usunąć na różne sposoby!

Usuwanie plam — skuteczny sposób na plamy!

Usuwanie plam to bardzo częsta czynność, która wykonujemy, czyszcząc sprzęty kuchenne, meble czy tapicerkę w domu. W wielu przypadkach jest ona trudna i uciążliwa a efekty nie do końca nas zadowalają. W zdecydowanej większości plamy takie można usunąć szybko oraz skutecznie ciesząc się nienaruszoną wręcz powierzchnią. Później przetestujemy usuwanie plam na różnych powierzchniach i doradzamy jaki sposób na plamy wybrać w konkretnym przypadku.


Usuwanie plam z materiału

Pierwszym rodzajem plam, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć, są bardzo popularne plamy po keczupie lub herbacie. W salonie na sofie są one częstym goście. Aby nie pozostawiały śladów, warto od razu namoczyć dane miejsce ciepłą wodą z detergentem, a po usunięciu palmy raz jeszcze wyczyścić je nasączoną ściereczką. Bardzo częstym problemem są liczne plamy z długopisów — zarówno na ubraniach czy materiałowych wykończeniach mebli. Plamy takie schodzą pod wpływem soku z cytryny. Gdy znikną, należy taką plamę przemyć zwykłą wodą, aby nie pozostał na niej osad lub materiał nie odbarwił się. Usuwanie plam dzięki cytrynie jest również ekologicznie i niealergiczne. Do palm, które spędzają nam sen z powiek, należą również plamy z wina — np. na dywanie czy obrusie. Aby je skutecznie usunąć, należy jak najszybciej posypać je solą i poczekać aż wino wniknie w sól. Następnie zimną wodą należy przemyć miejsce i poczekać aż się wysuszy. Szybka reakcja w tym wypadku jest kluczowa. Ten sposób na plamy działa, ale tylko jeśli wykonamy go od razu po powstaniu plamy.

Sposób na plamy na skórze

Naturalna skóra to bardzo często i chętnie wykorzystywany materiał naszych mebli. Równie często jest on poddawany licznym próbom i zabrudzeniom. Zwykłe zabrudzenia czy przebarwienia z brudu warto usuwać zwykłą wodą z szarym mydłem. Taki zestaw nie niszczy skóry, a będzie równie skuteczny co agresywne środki. Warto przy tym używać samej piany, aby skóra nie wchłania wody. Na jasnej skórze często pojawiają się plamy z dżinsów — szczególnie tych niskiej jakości. Pomocna w tym wypadku będzie zwykła szkolna gumka i przetarcie nią zabrudzonego miejsca kilkukrotnie.

Usuwanie plam tłustych może odbywać się również przy pomocy ubitego białka — takiego jak do ciasta. Pozwoli to na skuteczne pozbycie się problemu. Sposób na plamy przestarzałe to środki dedykowane do czyszczenia skóry. Potrafią one usunąć stare zabrudzenia i nadać blask takiej skórze. Drobne ryski możemy również przetrzeć olejem, co zatuszuje te niedociągnięcia.

Gdy posiadamy drogie meble lub cenne przedmioty a pojawią się na nich plamy, warto również skorzystać z pomocy specjalistów. Można sprawdzić ofertę firmy sprzątającej np. na stronie moppy.pl — popularnej marki i zamówić sprzątanie określonego miejsca. Dzięki temu plama zniknie szybko a nasze cenne antyki czy ulubione przedmioty pozostaną w nienaruszonym stanie.