Techniczne przygotowania do zamieszkania razem

Dziś decyzja o zamieszkaniu razem często jest potwierdzeniem miłości i zaangażowania. Oprócz aspektów uczuciowych i emocjonalnych tego wyboru, trzeba się do niego przygotować także w sposób techniczny. Mieszkanie, które do tej pory służyło jednej osobie musi zacząć spełniać rolę lokum dwuosobowego. Jakie zmiany można i powinno się wprowadzić, aby taka przeprowadzka była jak najbardziej bezbolesna?

Pretekst do porządków

Wprowadzanie się do nowego miejsca, a także przyjmowanie osoby pod swój dach wiązać się musi z poczynieniem pewnych porządków. Jest to dobry pretekst, żeby gruntownie przejrzeć posiadane rzeczy. Następnym etapem jest pozbycie się wszystkiego, co niepotrzebne. Trzeba w końcu zrobić miejsce w szafach dla nowego domownika.
Osoba, która się przeprowadza także powinna wyrzucić to, co jest niepotrzebnym balastem i zabrać do nowego mieszkania tylko pożyteczne rzeczy. Dzięki temu przeprowadzanie się będzie łatwiejsze.

Łóżko

Jeśli do tej pory nie spaliśmy na dwuosobowym łóżku, teraz trzeba o takim pomyśleć. Wstawianie szerokiego, tak zwanego „małżeńskiego” łóżka w wielu niedużych mieszkaniach może być problematyczne. Nieco mniej wygodnym, ale pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca rozwiązaniem jest rozkładana kanapa.
W trakcie zakupów powinniśmy poinformować sprzedawcę, że chcemy kupić mebel, który będzie służył nam nie tylko do siedzenia, ale także do codziennego spania. Doradzi wówczas, jaki rodzaj sprężyn powinniśmy wybrać, aby kanapa nadawała się do tego typu eksploatowania.

Łazienka

Zmiany w łazience po wprowadzeniu się drugiej połówki to nie tylko dodatkowa szczoteczka do zębów i kilka butelek z kosmetykami. Od tej pory z łazienki będą korzystać dwie osoby, możliwe, że często jednocześnie.
Jeśli to możliwe, możemy wyremontować łazienkę tak, aby łatwiejsze było jej użytkowanie. Do wspólnych kąpieli dobrze sprawdzają się duże wanny owalne dla dwojga. Można przemyśleć także zamontowanie większej umywalki, aby w trakcie gorączkowego szykowania się rano mogły przy niej stać dwie osoby.

Zasady

Przed wspólnym zamieszkaniem dobrze jest także ustalić pewne jasne zasady, które będą panować w domu. Dotyczą one przede wszystkim podziału obowiązków domowych czy miejsc, w których trzymamy gotówkę.
Przygotujmy się także na to, że pierwsze tygodnie po przeprowadzce mogą być trudne. Będzie to nowa sytuacja dla dwojga. Może się okazać, że mamy nieco inne zwyczaje. Trochę czasu minie, zanim się do tego przyzwyczaimy.

Wspólne zamieszkanie można sobie ułatwić na kilka sposobów. Przede wszystkim należy dokonać generalnych porządków, aby podzielić się przestrzenią z drugą osobą. Jeśli dysponujemy większymi funduszami, czasem i miejscem, sprawdzą się także takie rozwiązania jak duże wanny owalne czy szerokie łóżka.