Świetlana przyszłość w dostarczaniu energii dla naszych domów

Z energii elektrycznej korzysta dziś każdy, a ciągły rozwój gospodarczy idzie w parze ze wzrostem zapotrzebowania na prąd.

W tym procesie wciąż zbyt małą rolę odgrywają świadoma oszczędność, o którą nie dbają, zarówno rozwinięte fabryki przemysłowej, jak i mieszkańcy domów jednorodzinnych. Niestety, ciągle jesteśmy uzależnieni od międzynarodowego importu źródeł energii pod postacią ropy, gazu czy węgla, co związane jest z wahaniami cen surowców oraz niestabilną sytuacją polityczną i gospodarczą na świecie.

Jak jest teraz?

Zbyt mało energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, pomimo że jest ona znacznie tańsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza dla ludzi i środowiska. Elektrownie wiatrowe lub wodne stanowią znikomy procent w porównaniu z konwencjonalnymi metodami pozyskiwania energii, dzięki spalaniu węgla. Elektrownie usytuowano w okolicach większych miast, chociaż korzystniejsze byłoby postawienie na zmniejszenie ich rozmiarów, poprzez rozproszenie na rozległych terytoriach mniejszych centrów elektrycznych.

Jak może być? Fotowoltaika i ogrzewanie solarne – systemy doskonałe

Na świecie nigdy nie zabraknie energii elektrycznej. Jednak skupienie się na odnawialnych źródłach daje szanse na poprawę warunków ekologicznych oraz na zmniejszenie kosztów importu i wytwarzania energii. Coraz bardziej popularna staje się fotowoltaika, czyli wytwarzanie prądu przy pomocy ogniw krzemowych, zainstalowanych na dachu. Technologia ta rozwija się dwukrotnie szybciej od energii, uzyskiwanej dzięki sile wiatru. Jest całkowicie nieuciążliwa: nie wytwarza hałasów czy toksycznych zapachów. Można dostosować ją do potrzeb rodziny, w tym głównie ilości jej członków. W zależności od liczby mieszkańców, na pokryciu domu instaluje się więcej lub mniej paneli fotowoltaicznych. Równie dobrze upowszechniają się kolektory słoneczne, dzięki którym można podgrzewać wodę bez zbędnego palenia w piecu, zwłaszcza wiosną czy latem. Zarówno pierwszy, jak i drugi system działa na podstawie energii, pochodzącej z naturalnego źródła – promieni słonecznych.

Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Instalacje fotowoltaicznie nie dla każdego

Instalacje fotowoltaiczne powstają bardzo szybko, a przez kilkadziesiąt lat nie wymagają żadnych napraw czy konserwacji. Jest jednak jeden, zasadniczy minus. Mimo korzystnych dofinansowań, nie każdy może pozwolić sobie na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nie wszystkie dachy są przystosowane do tego, by zainstalować na nich panele lub kolektory słoneczne, a zakup odpowiednich wysięgników wiąże się z dodatkowymi płatnościami. Na zwrot kosztów trzeba jednak trochę poczekać, nawet 10 lat.
Energia słoneczna to kierunek w energetyce, w którym ludzkość powinna iść powoli i z rozwagą. Nie można rezygnować z tego, co wypracowaliśmy przez kilkaset lat, ale stopniowo zmieniać to, co niekoniecznie jest dobre dla środowiska, a przede wszystkim naszych finansów.