Sprawy rozwodowe w polskich sądach

Podjęcie decyzji o separacji czy rozwodzie nie przychodzi łatwo – mówią psychologowie i specjaliści od mediacji. Współcześnie jednak jesteśmy coraz bardziej świadomi własnych potrzeb i praw, przez co pragniemy zakończyć związki, w których uczucie się wypaliło lub też które wpływają na nas negatywnie. Odsetek spraw rozwodowych w polskich sądach jest olbrzymi. Jak poradzić sobie w tej kryzysowej sytuacji?

Rozwód – trudna droga do rozstania

Przebieg rozwodu zależny jest od wielu czynników – przede wszystkim od stażu małżeństwa, ustania pożycia, posiadania dzieci, majątku. O ile małżeństwo nie posiada potomstwa możliwe jest uzyskanie szybkiej decyzji rozwodowej. W przypadku majątku oraz dzieci sprawy mogą ciągnąć się miesiącami, gdyż nadrzędnym celem sądu jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa małoletnim dzieciom – mówi kancelaria prawna adwokat-katowice.info.pl. W takich przypadkach konieczne jest przyznanie opieki, zasądzenie odpowiednich alimentów, ustalenie widzenia z dzieckiem przez drugiego rodzica. Problemem okazuje się również posiadany majątek – wiele par rozchodzi się w gniewie, pragnie jak największą część majątku zachować dla siebie. W gestii sądu jest podział majątku w sposób równy. Sąd może również zaproponować mediacje.

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Podstawą jest posiadanie dobrego adwokata – profesjonalista przede wszystkim będzie chciał poznać nasza historię. Jego zadaniem jest bezstronna ocena i fachowa pomoc w podejmowaniu kroków, które pozwolą na przeprowadzenie rozwodu i osiągnięcie w sądzie zamierzonych celów. Adwokat podpowie nam, jakie rozwiązania gwarantuje nam prawo w ramach działań sądowych, będzie on nas reprezentował nas przed sądem, składał wnioski formalne. Dobry adwokat odwiedzie nas także przed pochopnym podejmowaniem kroków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na naszą sytuację w sądzie.