Spotkanie z urzędem skarbowym, czyli rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

Emigracja w naszym kraju za zarobkiem jest nadal na bardzo wysokim poziomie. Ludzie nadal szukają swojej szansy w Anglii, czy też w innych krajach. Jednak w ostatnich czasach bardzo dużą popularnością cieszą się Niemcy, które znajdują się bardzo blisko naszego kraju. Wyjeżdżając tam do pracy nie możemy zapomnieć o tym, żeby przeprowadzić rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce.

Polski czy niemiecki urząd, czyli rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

Warto wiedzieć kiedy musi nastąpić rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce. Bowiem nie zawsze jesteśmy zobowiązani do tego, aby składać swojego PIT-36 w Polsce, jeżeli dochody osiągamy za granicą. Nie musimy składać takiego PIT w naszym kraju, jeżeli centrum naszego życia gospodarczego znajduje się za niemiecką granicą lub tam mamy zarejestrowaną działalność gospodarczą. Również, jeżeli podatnik ma nadany przez stronę niemiecką Steuernummer, Steuerfreibetrag, to nie musi składać rozliczenia dochodów po stronie polskiej. 

Niemiecka karta podatkowa

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce nie jest trudne. Musimy jednak wiedzieć, że do prawidłowego wypełnienia PIT-36 będzie nam potrzebna niemiecka karta podatkowa, tzw. Lohnsteuerbescheinigung. Za wypełnienie tej karty odpowiedzialny jest pracodawca, który wypłacał nam wynagrodzenie. Taka karta pomoże nam lub księgowemu w prawidłowym wypełnieniu dokumentów. Nie możemy jednak zapomnieć, że do wspomnianego PIT-36 trzeba również dołączyć PIT/ZG. Taki komplet dokumentów trzeba przedstawić w urzędzie skarbowym.