Sploty – czym są i dlaczego tak mocno się różnią –  omawiamy na przykładzie nici chirurgicznych

Czy zastanawialiście się kiedyś jak bardzo zaawansowana jest technologia drobnych splotów, która musi trzymać wysokie naprężenia mostów, łuków, albo zrastające się skóry?

W tym krótkim tekście chcemy porozmawiać o rodzajach zwrotów, i wpływie na ich siłę.

Dobrym przykładem na którym będziemy pracować co mi się chirurgiczne, pozwalają zapoznać się z rozmaitymi technikami stworzenia splotów, a nawet niektóre z nich są bezsplotowe, składają się po prostu z jednego kawałka filamentu.

Materiały szewne dzielą się zasadniczo na organiczne pozyskiwany naturalnie i nieorganiczne – syntetyczne.

Syntetyczne nici są bardzo popularne bo pozwalają lepiej kontrolować proces wchłaniania, a także w przypadku urazu rany, łatwiej można je wyciągnąć, i włożyć kolejne szwy.

Mają także swoje minusy przykładowo, nici typu katgut mogą przyczyniać się do częstszych zakażeń i z tego powodu się od nich odchodzi.

Niektórych modelach pojawiają się kwestie związane z magazynowaniem nici. Do ich odpowiedniego przechowywania – szczególnie wieloletniego, konieczne jest zapewnienie dogodnych warunków.

Nawet opakowane w szczelnych zamknięciach mogą ulec wilgoci, działaniu temperatury, czy nie dużego nasłonecznienia.

Temat ten można zgłębić na stronie dezynfekcja24.com

Obawiając na przykład materiały naturalne, trzeba dodać że każdy materiał w jaki sposób reaguje z innym. Aby wykluczyć możliwe reakcje prowadzi się szereg testów potrzebnych do uzyskania odpowiedniego efektu.

Ma To kluczowe znaczenie w konstrukcjach, produkcji maszyn, w przemyśle kosmicznym, a także medycynie.

Przykładowo nici chirurgiczne naturalne wykazują reakcje tkankowe, które mogą być nieprzyjemne dla pacjentów, nawet groźne dla chorych w gorszym stanie.

Nie ukrywamy że pierwsza lektura na temat właściwości tych materiałów jest bardzo trudna, dla wszystkich praktyków zawodu. Z tego powodu po prostu uczymy się od starszych kolegów, albo dowiadujemy ze szkoleń czy czasopism.

Trzeba dodać również że wiedzę szybko się aktualizuje, i co chwilę powstają nowe technologie.