Solidne i tanie pokrycie dachowe – blacha trapezowa

Wybierając najodpowiedniejsze pokrycie dachowe do danego budynku nie warto patrzeć jedynie na jego cenę, lecz również, a właściwie przede wszystkim powinno oceniać się jego solidność. Pokrycie dachowe jest bowiem inwestycją na lata. Wydaje się, że możliwe jest jednak nabycie solidnego pokrycia w stosunkowo niskiej cenie.

Dach pokryty blacha trapezową

Tanim, a przy tym solidnym materiałem jest bez dwóch zdań blacha trapezowa. Nie bez znaczenia jest fakt, że oszczędność w tym przypadku dotyczy nie tylko samego materiału, ale także jego montażu. Zwykle nie trzeba płacić zbyt wiele fachowcom za montaż blachy trapezowej. ponieważ jej instalacja wymaga stosunkowo niewielkiego nakładu pracy.

Jeśli chodzi o typ budynków, jakie pokrywane są blachą trapezową, to wydaje się, ze przede wszystkim są to niewielkie budynki gospodarcze, garaże czy inne tego typu, raczej niewielkie budowle. Mniej popularne jest korzystanie z blachy trapezowej w przypadku domów jednorodzinnych, choć i to się czasem zdarza.

Dachy domów jednorodzinnych

Jak wspomniano, na dachach domów raczej rzadko zauważyć można blachę trapezową. Wydaje się, że wynika to przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi rzecz jasna o estetykę. Do wielu typów domów i ich dachów blacha trapezowa najzwyczajniej w świecie po prostu zupełnie nie pasuje. Jednakże, zdarzają się oczywiście wyjątki.

Po drugie natomiast, problemem dla wielu osób może być hałas wydawany przez blachę przy każdym deszczu. Krople o nią uderzające powodują drgania, które słyszalne są jako regularny hałas. Niewątpliwie, w garażu, czy w budynku gospodarczym nie jest to żaden problem, jednak w domu, szczególnie jeśli ma on zagospodarowane poddasze, jak najbardziej może to być kłopotliwe.

Cechy blachy trapezowej

Pomimo kilku wad, które niewątpliwie posiada każdy materiał, blacha trapezowa to raczej dobry materiał na pokrycie dachowe. Zwłaszcza, że posiada on również wiele zalet, o których niewątpliwie warto wspomnieć.

Godna uwagi jest na pewno wytrzymałość stali, z której to powstaje blacha. Stal ta oprócz tego, że jest wytrzymała, przeważnie również jest odporna na korozję, co jest jej dodatkowym atutem.

Co więcej, wytrzymałość blachy trapezowej nie sprawia wcale, że jest ona ciężka. Wręcz przeciwnie, jest to jeden z lżejszych materiałów, jakiego można użyć do pokrycia dachu. Dlatego z blachy trapezowej skorzystać można nawet w przypadku bardzo słabego dachu.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal