Skitouring – podstawowe informacje

Dzisiaj powstają przeróżne pewne połączenia różnych sportów. Jednym z takich połączeń jest właśnie skitouring. Co to jest? Czy jest to niebezpieczny sport? Kto może go uprawiać? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziemy poniżej…

Skitouring – co to jest?

Przede wszystkim na początek warto wyjaśnić, czym w zasadzie w ogóle taki skitouring jest. Otóż jest to bardzo unikalne połączenie kilku rodzajów sportu – narciarstwa zjazdowego i turystyki górskiej. W dość dużym uproszczeniu sport ten polega na podchodzeniu pod szczyt, po czym na zjeżdżaniu z niego na nartach.

Oczywiście istnieją jeszcze różne odmiany skitouringu. Przykładowo skirunning odnosi się do połączenia narciarstwa biegowego z turystyką górską i z narciarstwem zjazdowym. Skialpinizm z kolei to wspinaczka na szczyty połączona z elementami zjazdowymi. Z kolei zaś popularny bardzo dzisiaj skitouring typu freeride polega na znalezieniu praktycznie dziewiczej, nieprzebytej wcześniej trasy i zjechaniu stamtąd.

Dla kogo jest skitouring?

Nie ma co się jednak oszukiwać – nie jest to sport najbardziej bezpieczny na świecie i trzeba być tego świadomym. Z tego faktu wynikają dwie sprawy. Przede wszystkim, aby uprawiać skitouring musimy już bardzo dobrze jeździć na nartach i dodatkowo płynnie poruszać się w terenie górskim, także zimą.

Po drugie zaś musimy wiedzieć, jak sobie poradzić, jeśli coś się przydarzy. Do najdrobniejszych urazów będą należały skręcone kostki itp. Trzeba jednak liczyć się z możliwością zejścia lawiny i posiadać odpowiedni sprzęt ratunkowy.

Jak wygląda sprzęt do skitouringu?

Wbrew pozorom klasyczne narty tu nie do końca wystarczą. Jak zostało to bowiem powiedziane w skitouringu podchodzimy pod szczyt i stamtąd zjeżdżamy. A zatem trasa jest niewygładzona, nieubita, zupełnie nieprzygotowana. W związku z tym sprzęt będzie się nieco różnił. Klasyczne narty skitourowe są znacznie lżejsze i bardziej miękkie i elastyczne. Warto jednak zaznaczyć, że już narty przeznaczone do freeride są trochę cięższe i mają bardziej pancerne wiązania. Do tego dochodzą oczywiście odpowiednie buty i reszta ekwipunku narciarskiego.

Ponadto pod taką górę musimy jeszcze podejść. A zatem do powyższego zestawu musimy jeszcze doliczyć dodatkowo cały sprzęt górski typu – odpowiednie ubranie, raki, dobre buty, plecak z możliwością podpięcia nart, zestawy ratunkowe i wiele innych.

Słowem skitouring to bardzo wymagający i kosztowny sprzęt, niemniej jednak dający bardzo dużo emocji, adrenaliny i satysfakcji z osiągnietego celu.